- Reklama -
piątek, 19 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSkarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego

    Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego

    W jakim terminie należy wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

    Skargę do WSA wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Natomiast Prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka mogą wnieść skargę w terminie sześciu miesięcy od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia w sprawie indywidualnej, a w pozostałych przypadkach w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie aktu lub podjęcia innej czynności uzasadniającej wniesienie skargi. Termin ten nie ma zastosowania do wnoszenia skarg na akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej.

    Gdzie należy złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

    Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.


    Przykład:
    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
    za pośrednictwem
    Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie

    W tym przypadku, skargę składa się do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który następnie przekazuje skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej wniesienia. Nie każda sprawa musi zakończyć się w sądzie. Warto wiedzieć, że organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy. Uwzględniając skargę, organ stwierdza jednocześnie, czy działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania miały miejsce bez podstawy prawnej albo z rażącym naruszeniem prawa.


    Co powinna zawierać skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

    Skarga administracyjna, podobnie jak każde pismo powinna zawierać:

    • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
    • miejsca zamieszkania, a w razie jego braku – adresu do doręczeń, lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sprawy,
    • oznaczenie rodzaju pisma;
    • osnowę wniosku lub oświadczenia;
    • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    • wymienienie załączników.

    Do skargi należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa. Nadto, skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego powinna zawierać:

    • wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności;
    • oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy;
    • określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.


    Kiedy sąd odrzuci skargę administracyjną?

    Sąd administracyjny odrzuca skargę:

    • jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego (przy czym należy pamiętać, że sąd nie może odrzucić skargi z tego powodu, jeżeli w tej sprawie sąd powszechny uznał się za niewłaściwy);
    • wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia;
    • gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi;
    • jeżeli sprawa objęta skargą pomiędzy tymi samymi stronami jest w toku lub została już prawomocnie osądzona;
    • jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli skarżący nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną skarżącą zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;
    • jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne.

    Z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej skarżącego i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej skarżącym, uniemożliwiającego jego działanie, sąd odrzuci skargę dopiero wówczas, gdy brak nie zostanie uzupełniony.

    Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.


    Podstawa prawna:

    art. 50 – 62 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 nr 153 poz. 1270)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE