- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoAby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych trzeba złożyć odpowiednie dokumenty

    Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych trzeba złożyć odpowiednie dokumenty

    Dokumenty potrzebne do rejestracji jako bezrobotny

    Aby dokonać rejestracji i uzyskać statusu osoby bezrobotnej należy przedłożyć następujące dokumenty:
    – wypełnioną drukowanymi literami kartę rejestracyjną,
    – dowód osobisty a w przypadku jego braku inny dokument tożsamości oraz aktualne potwierdzenie zameldowania
    – dyplomy, świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa szkolne albo zaświadczenia o ukończeniu kursu lub szkolenia – w przypadku ukończenia szkoły lub uczelni zagranicznej konieczne jest tłumaczenie na język polski,
    – wszystkie świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia uprawnień,
    – dokument stwierdzający przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli osoba rejestrująca się taki dokument posiada.

    Należy pamiętać, że osoba niepełnosprawna, oprócz wyżej wymienionych dokumentów, musi złożyć również dokument stwierdzający stopień niepełnosprawności. Z kolei, osoba, która nie jest zameldowana albo jest zameldowana na pobyt stały w innej miejscowości niż miejsce zameldowania na pobyt czasowy, przy ubieganiu się o zarejestrowanie jako bezrobotny składa oświadczenie, że nie jest zarejestrowana jako bezrobotny w innym powiatowym urzędzie pracy.


    W celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych trzeba złożyć również inne dokumenty

    Trzeba mieć  na uwadze, że w celu ustalenia uprawnień do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych osoba starająca się o to świadczenie musi przedłożyć także inne dokumenty. I tak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej trzeba przedstawić  decyzję o wykreśleniu działalności gospodarczej oraz zaświadczenie z ZUS o opłacaniu składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli została zakończona współpraca przy pozarolniczej działalności gospodarczej konieczne jest zaświadczenie z ZUS o okresach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z podaną kwotą stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Z kolei osoby pobierające zasiłek chorobowy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnienia, muszą złożyć zaświadczenie z ZUS o okresie pobierania w/w świadczeń wraz z uwzględnieniem podstawy wymiaru składki tych zasiłków. W przypadku przebywania na rencie z tytułu niezdolności do pracy należy przedstawić decyzję o przyznaniu i wstrzymaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy i na podstawie wykonywania umów zleceń czy też agencyjnych przedstawiają dodatkowo zaświadczenie od pracodawcy lub zleceniodawcy o wysokości uzyskanego wynagrodzenia brutto, za poszczególne miesiące, z informacją o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Jeżeli zaś ktoś wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, wówczas jest zobowiązany złożyć zaświadczenie o okresie wykonywania pracy z podaniem wysokości uzyskanego wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach oraz z informacją o odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. W przypadku osób odbywających zasadniczą służbę wojskową niezbędna jest książeczka wojskowa, a jeśli ktoś przebywał na urlopie wychowawczym wymagany jest akt urodzenia dziecka.

    W przypadku pracy za granicą konieczny jest formularz PD U1

    W celu potwierdzenia i uznania okresu pracy w państwach Unii Europejskiej lub  państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego – poza podstawowymi dokumentami wymaganymi przy rejestracji osób bezrobotnych – należy również przedstawić również formularz PD U1 (dawny E 301).

    Jest to jedyny uznawany dokument, potwierdzający okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia przebyte w tych państwach. Wystawia go instytucja właściwa ds. bezrobocia w danym państwie. Formularz ten, wraz z wnioskiem o przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, należy złożyć we  właściwym Wojewódzkim Urzędzie Pracy, który orzeka w sprawie przyznania lub odmowy przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jeżeli jednak osoba wnioskująca o zasiłek nie posiada takiego formularza Urząd Wojewódzki występuje do właściwej instytucji ds. bezrobocia w kraju, w którym miało miejsce zatrudnienie o wydanie dokumentu PD U1/formularza E 301. Oczywiście spowoduje to wydłużenie całej procedury, gdyż zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany dopiero od dnia pełnego udokumentowania prawa, czyli od momentu uzyskania formularza PD U1 od właściwej instytucji zagranicznej.

     
    Podstawa prawna:

    Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.),
    Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. z 2012 r., poz. 1299),
    – Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. z 2009 r., Nr 136, poz. 1118 ze zm.).
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE