- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoTwoje imię Cię ośmiesza? Możesz je zmienić!

    Twoje imię Cię ośmiesza? Możesz je zmienić!

    Zmiana imienia to zmiana na inne lub zmiana jego pisowni

    Zgodnie z ustawą z dnia 17 października 2008r. o zmianie imienia i nazwiska zmiana imienia oznacza zmianę na inne imię lub zmianę pisowni imienia. Zmiana pisowni polega głównie na dostosowaniu imienia do zasad polskiej pisowni, np. Sarah na Sara, Xawery na Ksawery, Gustav na Gustaw itp. 


    Komu można dokonać zmiany imienia?

    Warto wiedzieć, że imię może zmienić:
    – osoba będąca polskim obywatelem,
    – cudzoziemiec nieposiadający obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli posiada w Polsce miejsce pobytu stałego,
    – cudzoziemiec, który uzyskał w Polsce status uchodźcy ale tylko ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.

    Zmiana może nastąpić tylko z ważnych powodów

    Z uwagi na fakt, że imię podlega ochronie prawnej jego zmiany można dokonać tylko z ważnych powodów. Taka zmiana w szczególności może dotyczyć:
    – imienia ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,
    – na imię używane,
    – na imię, które zostało bezprawnie zmienione,
    – na imię noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

    Należy pamiętać, że nie jest to katalog zamknięty, a zmiana imienia może również nastąpić z innych ważnych względów. Oczywiście osoba, która chce dokonać zmiany z innych powodów musi we wniosku posłużyć się odpowiednimi argumentami.


    Imię ośmieszające albo nielicującego z godnością człowieka

    Najmniej problemów ze zmianą imienia będzie miała osoba, która posiada imię ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka. Trzeba mieć na uwadze, że na mocy art. 50 Ustawy z dnia 29 września 1986r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2011r., Nr 212, poz. 1264 ze zm.) urzędnik stanu cywilnego powinien odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka. Mimo to może się zdarzyć, że wnioskodawca posiada imię, które jest przyczyną różnego rodzaju nieprzyjemności, a nawet prześladowań. Może to dotyczyć na przykład imion staromodnych tupu Pelagia, Filomena, Petronela itp.

    Imię używane

    Zmiany imienia może dokonać także osoba, która posługuje się innym imieniem, niż to, które jest wpisane w jej akcie urodzenia. Zazwyczaj chodzi tu o pseudonimy artystyczne, czy imiona przybrane, używane z uwagi na śmieszność prawdziwych imion.


    Imię bezprawnie zmienione

    Zmiana w tym zakresie związana jest z bezprawną modyfikacją imion, której dokonywano w przeszłości, bez wniosków stron i ich zgody.

    Trzeba złożyć odpowiedni wniosek

    Należy pamiętać, że zmiana imienia następuje na wniosek zainteresowanej osoby. Wniosek ten należy złożyć osobiście w urzędzie stanu cywilnego, właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy.  W przypadku braku takiego miejsca składa się go do USC właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy. Jeżeli jednak nie można w ten sposób ustalić właściwości miejscowej, wówczas o sprawie rozstrzyga kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy dla miasta stołecznego Warszawy albo jego zastępca. Co ważne, czynności tej nie można dokonać przez pełnomocnika z uwagi na konieczność osobistego stawiennictwa i potwierdzenia tożsamości wnioskodawcy. Jedynie osoby zamieszkałe za granicą mogą złożyć ten wniosek za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej. Możliwe jest również złożenie wniosku, bez zachowania w/w wymogów, ale trzeba dokonać tego w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Zmiana imienia małoletniego dziecka następuje na pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego dziecka, czyli rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzice dziecka mogą również, w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia, złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia. Wniosek o zmianę imienia powinien zawierać:

    – dane osoby, której zmiana dotyczy:
    a) imię (imiona), nazwisko oraz nazwisko rodowe,
    b) adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub ostatni pobyt stały,
    c) w przypadku braku miejsca zameldowania na pobyt stały adres pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące,
    d) numer PESEL;
    – imię i nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana,
    – odpowiednie uzasadnienie, czyli podanie powodów zmiany imienia.
    Do tak sporządzonego wniosku należy dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia, odpis zupełny aktu małżeństwa, oraz inne dokumenty uzasadniające zmianę imienia. Co ważne, w sytuacji, gdy wniosek o zmianę imienia składa się w tym samym urzędzie stanu cywilnego, w którym zostały sporządzone przedmiotowe dokumenty, doręczanie odpisów nie jest konieczne.

    Decyzję wydaje kierownik USC

    Decyzję w sprawie udzielenia zgody lub odmowy zgody na dokonanie zmiany imienia wydaje  kierownik właściwego USC. Nie należy zapominać, że od takiej decyzji przysługuje odwołanie do właściwego miejscowo wojewody. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem kierownika USC, w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

    Podstawa prawna:

    art. 4, art. 6 ust. 2, 9-14 ustawy z dnia z dnia 17 października 2008r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2008r., Nr 220, poz. 1414 ze zm.).
     
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE