- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądoweZmiany w kredytach z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego

    Zmiany w kredytach z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego

    Towarzystwo budownictwa społecznego albo spółdzielnia mieszkaniowa może wystąpić o kredyt na realizację przedsięwzięcia inwestycyjno – budowlanego. W tym celu należy złożyć wniosek wstępny do Banku Gospodarstwa Krajowego o kwalifikację do uzyskania promesy udzielenia kredytu albo o promesę. Następnie po otrzymaniu kwalifikacji do uzyskania promesy na podstawie wniosku towarzystwo budownictwa społecznego albo spółdzielnia mieszkaniowa składa wniosek o promesę, a po jej uzyskaniu wniosek o udzielenie kredytu. Analogicznie po uzyskaniu promesy na podstawie wniosku wstępnego, składają wniosek o udzielenie kredytu. Wniosek wstępny może dotyczyć wyłącznie przedsięwzięcia inwestycyjno – budowlanego, w przypadku którego rozpoczęcie budowy ma nastąpić nie później niż w ciągu 2 lat od dnia złożenia wniosku wstępnego bądź oddanie od użytkowania wszystkich budynków mieszkalnych realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia ma nastąpić równocześnie.

    Wnioski wstępne należy składać w Banku Gospodarstwa Krajowego corocznie w terminie od dnia 1 sierpnia do dnia 30 września. Rozporządzenie dokładnie określiło dokumenty, które należy dołączyć do wniosku wstępnego. W terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku wstępnego bank musi sprawdzić, czy zawiera on wszystkie potrzebne dokumenty. W przypadku nie spełnienia określonych wymagań Bank wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia dokumentacji – wskazując te wymagania – których wniosek nie spełnia, oraz wyznacza termin na uzupełnienie wniosku, nie dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia wezwania, nie później jednak niż do dnia 15 października roku, w którym złożono wniosek wstępny.

    Zgodnie z tym rozporządzeniem gminie może być udzielony kredyt na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Wniosek o udzielenie takiego kredytu należy również składać w Banku Gospodarstwa Krajowego – corocznie, w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 30 listopada. Wniosek o kredyt na infrastrukturę techniczną powinien zawierać opis przedmiotu i zakresu projektowanej komunalnej infrastruktury technicznej oraz uzasadnienie celowości jej wykonania, koncepcję projektową komunalnej infrastruktury technicznej zawierającą niezbędne szkice techniczne, a także informacje o wysokości szacunkowego kosztu budowy projektowanej komunalnej infrastruktury technicznej oraz źródeł jej finansowania i spłaty zaciągniętego kredytu. Do wniosku należy dołączyć statut gminy, sprawozdanie z wykonania budżetu za rok poprzedni, uchwalony budżet na rok bieżący oraz projekt budżetu na rok następny. Dołączyć należy również roczną informację o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz gwarancji i poręczeń, opinie właściwej regionalnej izby obrachunkowej dotyczące sprawozdania z wykonania budżetu za rok poprzedni oraz możliwości spłaty planowanego kredytu oraz zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i właściwego urzędu skarbowego dotyczące terminowości regulowania zobowiązań przez gminę, a także uchwałę rady gminy upoważniającą do zaciągnięcia zobowiązania z tytułu kredytu, którego dotyczy wniosek, określającą wysokość kredytu i rodzaj zabezpieczeń jego spłaty. Okres spłaty kredytu udzielonego na realizację komunalnej infrastruktury technicznej nie może przekroczyć 15 lat. Natomiast okres wypłaty kredytu udzielanego na realizację komunalnej infrastruktury technicznej nie może być dłuższy niż 24 miesiące, licząc od dnia zawarcia umowy kredytu. W przypadkach niezawinionego przez kredytobiorcę opóźnienia w realizacji inwestycji, Bank może, na wniosek kredytobiorcy, wydłużyć ten okres, nie dłużej jednak niż o 12 miesięcy. Kredyt jest uruchamiany po udokumentowaniu zaangażowania środków własnych kredytobiorcy – w wysokości, co najmniej 25 % planowanego kosztu realizacji komunalnej infrastruktury technicznej, oraz po ustanowieniu zabezpieczenia spłaty kredytu. Stopa oprocentowania kredytu jest stała, ustalona w stosunku rocznym jako stopa nominalna w wysokości 1 %. Z tytułu udzielenia kredytu Bank pobiera prowizję w wysokość 1 % kwoty udzielonego kredytu. Prowizja stanowi dochód Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE