- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSzybsze załatwienie spraw w urzędzie.

    Szybsze załatwienie spraw w urzędzie.

    Dotychczas obowiązujące przepisy nie pozwalały obywatelowi zaskarżyć postępowania administracyjnego, które prowadzone było zbyt długo. Jedynie można było skarżyć się na bezczynność organów administracji publicznej, czyli na niezałatwienie sprawy w terminie. Znowelizowane przepisy umożliwią teraz zaskarżenie do sądu administracyjnego postępowania, które jest prowadzone w przewlekły sposób.

     

     

    Skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania można wnieść do sądu administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego dotyczy. W przypadku, gdy w jednym piśmie zaskarżony jest więcej niż jeden akt lub czynność albo bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania, przewodniczący zarządzi rozdzielenie tych skarg. Następnie, sąd, uwzględniając skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania zobowiąże organ do wydania w określonym terminie aktu lub interpretacji lub dokonania czynności lub stwierdzenia albo uznania uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa. Ocena prawna i wskazania, co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia. Natomiast w razie uwzględnienia skargi przez sąd pierwszej instancji przysługuje skarżącemu od organu, który wydał zaskarżony akt lub podjął zaskarżoną czynność albo dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania, zwrot kosztów postępowania.

     

    Obowiązująca od 11 kwietnia 2011 roku nowelizacja odnosi się również do sposobu rozpatrywania tzw. skarg pieniackich. Na wielokrotne skargi zgłaszane przez te same osoby, które nie wnoszą nic nowego do rozpatrywanej sprawy, urząd nie będzie musiał odpowiadać.

     

    Znowelizowane przepisy dają obywatelowi, który uczestniczy w postępowaniu możliwość kopiowania akt sprawy. Jest to o tyle istotna zmiana, że dotychczas możliwe było tylko ich przeglądanie i sporządzania z nich odpisów i notatek. Odmowa umożliwienia stronie przeglądania akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelnienia takich kopii i odpisów lub wydania uwierzytelnionych odpisów będzie następowała w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Od 11 kwietnia 2011 r. przysługuje również prawo wglądu do akt sprawy również po zakończeniu postępowania.

     

    Ponadto, przepisy nowelizujące ustawę określiły, że w przypadku ustanowienia przez stronę kilku pełnomocników, pisma będą doręczane tylko jednemu z nich – wskazanemu przez stronę. Strona zamieszkała lub mająca siedzibę za granicą – w sytuacji, gdy nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w kraju, będzie musiała wskazać w kraju pełnomocnika do doręczeń. Jeśli tego nie zrobi, to dla tej strony pisma pozostawiane będą w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Strona zostanie o tym pouczona przy pierwszym doręczeniu.

     

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE