- Reklama -
czwartek, 11 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądowePodania i formularze elektroniczne zamiast papierowych

    Podania i formularze elektroniczne zamiast papierowych

    Zgodnie z tym rozporządzeniem wzór elektroniczny jest publikowany w centralnym repozytorium wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych. Z kolei na stronach podmiotowych Biuletynu Informacji Publicznej można uzyskać informacje o sposobie dostępu do aktualnego wzoru elektronicznego. Wzór elektroniczny przekazywany jest w strukturze zawierającej opis wzoru elektronicznego (utworzony w XML i podpisany, definiujący znaczenie i zakres użycia dokumentu elektronicznego), schemat XSD – który definiuje strukturę dokumentu elektronicznego tworzonego na podstawie wzoru elektronicznego, elektronicznego także referencyjny opis wizualizacji dokumentu elektronicznego opisany w języku formatowania XSL.

    Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu udostępnienia odbiorcom wzorów elektronicznych ma za zadanie prowadzenie centralnego repozytorium wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych. Składa się ono w większości z wzorów elektronicznych – czyli wzorów lub formularzy, które umożliwiają odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej w przypadkach, gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru. W repozytorium przechowane i udostępniane sa również wzory elektroniczne, te które obecnie obowiązują, a także wzory, które przestały obowiązywać. Organy władzy publicznej przekazują wzory elektroniczne do centralnego repozytorium na zasadach określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz. U. Nr 200, poz. 1651) oraz rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 391 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

    Poprzez zastosowanie technik kryptograficznych system teleinformatyczny centralnego repozytorium zapewnia integralność i autentyczność opublikowanych w nim wzorów. Dla każdego formularza elektronicznego zostaje przyporządkowywany numer z jednolitego identyfikatora, który powinien być identyczny z jego numerem na odpowiadającym mu wzorze elektronicznym. Publikacja wzoru elektronicznego następuje z chwilą nadania przez Ministra jednolitego identyfikatora. Minister może odmówić nadania jednolitego identyfikatora w przypadku trzech sytuacji. Pierwszy przypadek odnosi się do sytuacji, gdy wzór elektroniczny został stworzony niezgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz zasadami dotyczącymi minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych. Minister może odmówić nadania jednolitego identyfikatora również wtedy, gdy wzorowi elektronicznemu zosta przednio nadany przez Ministra jednolity identyfikator, a także, gdy wzór elektroniczny zawiera wyróżnik sporządzony niezgodnie z zasadami publikowanymi przez Ministra na podstawie przepisów dotyczących sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych.

    Na podstawie wzoru elektronicznego w formatach danych zgodnych z rozporządzeniem w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych sporządzane są formularze elektroniczne – jest to rozwiązanie techniczne, obejmujące dane wraz z oprogramowaniem, które umożliwia przygotowanie dokumentu elektronicznego zgodnego z odpowiadającym mu wzorem elektronicznym. Właściwe organy władzy publicznej udostępniają je w zakresie swojej właściwości rzeczowej odbiorcom, w szczególności na swoich stronach podmiotowych WWW, WWW Biuletynie Informacji Publicznej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.). Ma on także za zadanie udostępnienie informacji o sposobie i kosztach udostępniania wzoru elektronicznego na powszechnie używanych, przenośnych informatycznych nośnikach danych, co następuje na wniosek odbiorcy. Wniosek ten zgodnie z rozporządzeniem musi zawierać:

    • wskazanie wzoru elektronicznego wraz z przyporządkowaniem do niego jednolitym identyfikatorem,
    • nazwę odbiorcy usług certyfikacyjnych ubiegającego się o udostępnienie i adres jego siedziby lub miejsca zamieszkania, w przypadku osoby fizycznej,
    • wskazanie rodzaju powszechnie używanego, przenośnego informatycznego nośnika danych, na którym ma być udostępniony,
    • własnoręczny podpis albo bezpieczny podpis elektroniczny odbiorcy ubiegającego się o udostępnienie.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    Serwis Prawa

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE