- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądoweSędziowie i prokuratorzy gotowi do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości

    Sędziowie i prokuratorzy gotowi do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości

    Zgodnie z nową regulacją delegowani do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości mogą być urzędnicy, którzy wyróżniają się wysokim poziomem swojej wiedzy w zakresie wewnętrznej organizacji i zakresu działania sekretariatów i innych działów administracji sądowej lub prokuratorskiej oraz organizacji i funkcjonowania sądów i prokuratury, a także posiadającego odpowiednie doświadczenie zawodowe. W czasie oddelegowania do Ministerstwa Sprawiedliwości urzędnikowi przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości do 35% najniższego wynagrodzenia zasadniczego urzędnika sądów i prokuratury.

    W przypadku, gdy delegowanie trwa dłużej niż 14 dni i urzędnik delegowany zamieszkał w miejscowości delegowania, która nie jest miejscem jego stałego zamieszkania – urzędnikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu. Zwrot ten obejmuje zwrot kosztów pierwszego przejazdu z miejsca stałego zamieszkania do miejscowości delegowania oraz zwrot kosztów przejazdu odbywanego nie częściej niż raz w tygodniu z miejscowości delegowania do miejsca stałego zamieszkania i z powrotem. Zwrot kosztów przejazdu następuje w wysokości faktycznie poniesione kwoty, jednak nie większej niż równowartość ceny przejazdu liniami Polskich Kolei Państwowych (w wagonie II klasy pociągu Intercity), z uwzględnieniem przysługującej urzędnikowi delegowanemu ulgi na dany środek transportu bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje. Jednak na uzasadniony wniosek urzędnika delegowanego Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości może wyrazić zgodę na przyznanie urzędnikowi delegowanemu zwrotu kosztów przejazdu w kwocie stanowiącej równowartość ceny przejazdu w wagonie I klasy InterCity, z uwzględnieniem przysługującej urzędnikowi delegowanemu ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje. Ponadto w szczególnie uzasadnionych również na wniosek urzędnika delegowanego Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości może wyrazić godę na przyznanie urzędnikowi delegowanemu zwrotu kosztów przejazdu samochodem lub innym pojazdem mechanicznym – w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, ustalając tę stawkę w wysokości nie wyższej niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, Nr 176, poz. 1238 i Nr 192, poz. 1381). W przypadku gdy urzędnik delegowany nie stawił się do pracy w ustalonym terminie bez uzasadnionej przyczyny, zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje.

    Jeśli urzędnik delegowany zamieszkał w miejscowości delegowania, która nie jest siedzibą sadu lub jednostki organizacyjnej prokuratury, w której urzędnik jest zatrudniony lub miejscem jego stałego zamieszkania to dieta przysługuje za każdy dzień delegowania. Należność z tytułu diet oblicza się przy odpowiednim zastosowaniu § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990, z 2004 r. Nr 271, poz. 2686, z 2005 r. Nr 186, poz. 1554 oraz z 2006 r. Nr 227, poz. 1661). Diety nie przysługują w przypadku:

    • zapewnienia urzędnikowi nieodpłatnego całodziennego wyżywienia,
    • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
    • zwolnień od pracy bez prawa do wynagrodzenia,
    • urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego,
    • podróży służbowej, z tytułu której urzędnik otrzymał diety w pełnej wysokości,
    • pobytu w miejscu stałego zamieszkania,
    • pobytu w szpitalu.

    Dodatkowo zwrot kosztów noclegu albo ryczałtu za nocleg przysługuje urzędnikowi delegowanemu, rozpoczynającemu wykonywanie obowiązków w miejscu delegowania pod warunkiem, że urzędnik delegowany zamieszkał w miejscowości delegowania, która nie jest miejsce jego stałego zamieszkania, w zakresie nieprzekraczającym 14 noclegów chyba, że urzędnik delegowany ma zapewnioną możliwość bezpłatnego zakwaterowania. Zwrot kosztów noclegu przysługuje w wysokości zatwierdzonej na rachunku. W przypadku, gdy delegowany urzędnik uprawniony do zwrotu kosztów noclegu nie przedłożył rachunku, to przysługuje mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety. Taka forma zwrotu przysługuje jedynie wówczas, gdy nocleg trwał, co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 2100 i 700. Zwrot kosztów noclegu lub ryczałtu za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu.

    W rozporządzeniu Minister Sprawiedliwości przewidział również jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego, które przysługują delegowanemu urzędnikowi, pod warunkiem, że przeprowadził się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu w przypadku delegowania na czas nieokreślony. Jeśli urzędnik przeprowadza się bez rodziny to ryczałt z tytułu przeniesienia wynosi 50%, natomiast urzędnikowi przeprowadzającemu się wraz z rodziną wypłacany jest ryczałt w wysokości 100 % jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługującego za miesiąc, w którym przeprowadzenie się nastąpiło, obliczonego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Analogicznie jak w przypadku zwrotu kosztów noclegu, koszty jednorazowego przewozu urządzenia domowego zwraca się na podstawie przedstawionych rachunków.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE