- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak uzyskać świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego?

    Jak uzyskać świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego?

    Uprawnieni

    O pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego można ubiegać się, gdy egzekucja alimentów, które przyznał Sąd okazała się bezskuteczna. Oznacza to, że w okresie ostatnich 2 miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Również w sytuacji, gdy niemożliwe jest wszczęcie lub prowadzenie egzekucji przeciwko dłużnikowi, np. gdy przebywa on za granicą.

    Uprawnionym jest osoba w wieku do lat 18, a gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do lat 25. Również młody rodzic kontynuujący naukę, który nie ukończył 25 roku życia stosownie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2010 r. (K 5/10) może uzyskać świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uzyskują świadczenia z Funduszu bezterminowo.Nie ma prawa do świadczeń osoba umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej oraz osoba, która zawarła związek małżeński.

     

     

    Dochód dla uzyskania świadczeń

     

    Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł. Uzyskać można świadczenie w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, maksymalnie jednak w kwocie 500 zł miesięcznie.

    Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane są na okresy, trwające 12 miesięcy od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Wnioski można składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania od dnia 1 sierpnia bieżącego roku. Postępowanie nie podlega opłatom.

     

     

    Wymagane dokumenty

     

    Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego należy złożyć w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego. Powinna to zrobić osoba uprawniona lub jeśli jest niepełnoletnia – jej przedstawiciel ustawowy. Do wniosku należy dołączyć:

    • odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty lub odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem;
    • zaświadczenia lub oświadczenia o dochodzie wszystkich pełnoletnich członków rodziny, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeń (np. z urzędu skarbowego);
    • zaświadczenie komornika o bezskuteczności egzekucji (informacja o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów);
    • informację sądu (lub właściwej instytucji) o podjęciu czynności związanych
      z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

     

    Do wniosku należy dołączyć m.in.: kserokopię dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy (np. dowód osobisty), orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej (np. akt urodzenia), zaświadczenie
    o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub do szkoły wyższej. Formularz wniosku i wzory pozostałych dokumentów uzyskać można w urzędzie gminy.

     

     

    Podstawa prawna:

    1. Ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. Nr 192, poz. 1378).
    2. Ustawa z dnia 27 czerwca 2008 roku o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. Nr 134, poz. 850).
    3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lipca 2010 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalenia dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz.U. Nr 123, poz. 836).
    4. Ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r., Nr 139, poz. 992 z późn.zm.)

     

    Urszula Sadownik

    Aplikantka radcowska

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE