- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUchwalenie statutu fundacji

    Uchwalenie statutu fundacji

    W oświadczeniu woli o ustanowieniu fundacji fundator powinien wskazać cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację pieniądze, papiery wartościowe, a także oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości. Pamiętajmy, że ustawodawca nie określił minimalnego pułapu początkowego majątku fundacji, stąd też poza zakresem kognicji sądu rejestrowego pozostaje oczywiście ocena, czy jest to suma wystarczająca do osiągnięcia zakładanego celu fundacji. Majątek pierwotny (założycielski) fundacji w trakcie jej trwania i działania może ulegać zmianom in plus i in minus.

    Fundator ustala i uchwala statut fundacji, określający jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji. Statut jest tak naprawdę najważniejszym dokumentem wewnętrznym każdej fundacji. Jest niczym innym jak pisemnie potwierdzoną informacją o zasadach działania omawianego podmiotu.

    Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obowiązek uchwalenia statutu fundacji może być zrealizowany, a niekiedy wręcz musi, przez inną osobę, niż sam fundator. Taka sytuacja będzie miała miejsce przede wszystkim wtedy, gdy stworzenie fundacji następuje w ważnym testamencie, przy czym testator zapomniał bądź celowo nie sporządził wymaganego statutu i nie powołał do tego obowiązki innej osoby. Wówczas osobą upoważnioną do ustalenia statutu fundacji będzie spadkobierca lub zapisobiorca zmarłego spadkodawcy.

    Statut jest dołączany do wniosku o zarejestrowanie fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym – brak rejestracji omawianego podmiotu uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Termin na złożenie wniosku rejestracyjnego jest dosyć krótki, wynosi on bowiem zaledwie 7 dni od daty podpisania aktu fundacyjnego. W tym czasie fundator musi sporządzić i uchwalić statut fundacji i przedłożyć go do akceptacji. Podstawowym obowiązkiem sądu rejestracyjnego jest sprawdzenie zgodności zapisów przedstawianego statutu z powszechnie obowiązującymi przepisami. Jeśli wszystko będzie prawidłowe, sąd dokona rejestracji nowej fundacji z uwzględnieniem przedłożonego statutu. Tym samym oznacza to, że statut każdej fundacji nabiera mocy obowiązującej, staje się zatem prawomocny, dopiero z chwilą akceptacji jego treści przez sąd, a nie z chwilą jest sporządzenia czy podjęcia uchwały o jego przyjęciu.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE