- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseZłożyłeś deklarację śmieciową?

    Złożyłeś deklarację śmieciową?

    Zgodnie z treścią art. 6m w/w aktu prawnego, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. Deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Organ lub elektroniczna skrzynka podawcza systemu teleinformatycznego urzędu gminy potwierdza, w formie dokumentu elektronicznego, złożenie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

    Sankcją za niezłożenie powyższej deklaracji jest określenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi samodzielnie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

    Nowelizacja ustawy śmieciowej wprowadza możliwość złożenia deklaracji związanej z segregowaniem odpadów – generalnie jest to dużo bardziej opłacalny wybór usuwania śmieci, niż gdybyśmy nie chcieli dokonywać recyklingu. Opłaty za segregację mają być po prostu dużo niższe – pamiętajmy jednak, że każde odstępstwo od recyklingu będzie obarczone dość dotkliwą grzywną. Ważną kwestią jest także, to że brak złożenia deklaracji śmieciowej powoduje, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta wybierze sam wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, niestety nie w tańszej „segregacyjnej” formie. Tym samym jest to kolejny bodziec do tego, abyśmy w terminie taką deklarację złożyli, chociażby po to aby zwyczajnie zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko naturalne.

    Niestety złą wiadomością może być to, że termin na składanie omawianych deklaracji jest inny w każdej gminie. Tym samym w niektórych miejscowościach nie można już złożyć takiej deklaracji, a wszyscy spóźnialscy zapłacą za swoje gapowe z reguły większą opłatą śmieciową. Nie traćmy zatem czasu i jak najszybciej złóżmy wymagane pismo do właściwego urzędu gminy. Deklaracja śmieciowa dostępna jest na urzędowym formularzu DO-1.

    Na zakończenie pamiętajmy, że organami nadzoru w zakresie uchwał podejmowanych przez rady gmin w sprawach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są regionalne izby obrachunkowe. Sposób ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjęty w ustawie z 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opiera się na obowiązku właściciela nieruchomości samodzielnego obliczenia wysokości opłaty i przedstawienia wysokości tej opłaty w deklaracji. Złożenie poprawnej deklaracji powoduje, że nie jest potrzebne, ani możliwe wydanie decyzji administracyjnej o wysokości opłaty. Wynika to z art. 6o tej ustawy, który przewiduje wydanie decyzji tylko w razie niezłożenia deklaracji lub uzasadnionych wątpliwości co do zawartych w niej danych.  Prawidłowe ustalenie wzoru deklaracji wymaga co najmniej równoczesnego podjęcia uchwały, o której mowa w art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy z 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to jest uchwały o wyborze metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wskazanie na tę wybraną metodę powinno znaleźć się we wzorze deklaracji, to jest co najmniej w objętych wzorem (art. 6n ust. 1 tej ustawy) objaśnieniach dotyczących sposobu wypełniania deklaracji.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE