Jesteś tutaj:
Prawo administracyjne
07.03.2013 - Artykuł sponsorowany
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Jak i kiedy można wyrejestrować pojazd?

Każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi mieć tablice rejestracyjne, a więc być zarejestrowany. Właściciel zarejestrowanego pojazdu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC, niezależnie od tego czy jeździ autem czy też nie. Z kolei wyrejestrować samochód można tylko w określonych sytuacjach. Jakich? Jak wygląda procedura wyrejestrowania auta?

Zgodnie z ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych pojazd można wyrejestrować na wniosek właściciela w następujących przypadkach:

 1. Gdy dojdzie do kradzieży samochodu, a jego właściciel złożył stosowne oświadczenie na policji pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania.
 2.  W momencie wywozu pojazdu z kraju, jeśli pojazd został zarejestrowany, sprzedany bądź zniszczony (kasacja) za granicą.
 3. Jeśli właściciel udokumentuje trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności.
 4. Kiedy auto zostanie przekazane do stacji demontażu na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu.


Jak przebiega proces wyrejestrowania pojazdu?

Właściciel auta musi najpierw złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Stosowne podanie – występujące zwykle w formie formularza dostępnego w urzędzie lub na stronach internetowych właściwych starostw powiatowych, w którym rejestrowano dany pojazd – należy złożyć razem z kompletem dokumentów na które składają się:

 1. wypełniony wniosek,
 2.  w przypadku sytuacji kradzieży pojazdu - oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania oraz zaświadczenie wydane przez policję, które potwierdza zgłoszenie kradzieży auta (lub postanowienie o umorzeniu dochodzenia),
 3. dowód rejestracyjny,
 4. karta pojazdu, jeżeli była wydana.Ponadto w urzędzie należy przedstawić: dowód osobisty właściciela, dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu jak również dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC bądź dowód opłacenia składki OC. A co zrobić po uzyskaniu zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu? Trzeba niezwłocznie przekazać je firmie ubezpieczeniowej, w której właściciel samochodu wykupił ubezpieczenie OC samochodu. Z chwilą dostarczenia dokumentu umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zostaje rozwiązana, a właściciel auta otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Autor/Źródło: Artykuł sponsorowanyWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.