- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOrzecznictwoOrzeczenie o niepełnosprawności nie jest jedynym dokumentem przy ustalaniu zasiłku

    Orzeczenie o niepełnosprawności nie jest jedynym dokumentem przy ustalaniu zasiłku

    WSA rozpatrując sprawę ustalił, iż skarżąca, która urodziła się 10 czerwca 1949 r., liczyła w dacie orzekania przez organ 62 lata i nie mieściła się w przedziale wiekowym, określonym powołanym przepisem art. 16 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, nie posiadała także orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczeniem wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności zaliczona została do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jednak ustawodawca w przepisie art. 16 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych przewidział także możliwość przyznania zasiłku pielęgnacyjnego osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, która legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Zdaniem WSA organ miał obowiązek ustalić, czy u wnioskodawczyni, liczącej 62 lata, niepełnosprawność o umiarkowanym stopniu powstała przed ukończeniem przez nią 21 roku życia, tj. przed 1970 r.

    Ponadto WSA zwrócił uwagę, iż orzeczenia dotyczące niepełnosprawności skarżącej, wydane zostały w odmiennym stanie prawnym niż stan obowiązujący w dacie orzekania w sprawie. Nastąpiła bowiem zmiana w zakresie rodzaju dokumentów, które powinny być załączone do wniosku o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego. Obecnie obowiązujący przepis rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2011 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej Sposób i tryb postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. 2011, 298.1769), wymaga złożenia orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, nie wymaga, jak poprzednio, aby orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wskazywało datę powstania niepełnosprawności. Jednocześnie wymaga się złożenia „innych dokumentów i oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego”.

    W ocenie WSA zmiana ta spowodowała, że ustalenie, czy wystąpiła ustawowa przesłanka przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, przewidziana w art. 16 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. powstanie niepełnosprawności o umiarkowanym stopniu w wieku do ukończenia 21 roku życia, nie następuje wyłącznie na podstawie zapisu zawartego w orzeczeniu o niepełnosprawności – może nastąpić na podstawie innych dokumentów i oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2011r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej Sposób i tryb postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. 2011, 298.1769).


    Wyrok WSA w Kielcach z 26 lipca 2012 r., sygn. akt II SA/Ke 431/12

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE