- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOdśnieżanie dachów jest niebezpieczne

    Odśnieżanie dachów jest niebezpieczne

    Kategorycznie zabronione jest dopuszczanie pracowników do pracy na wysokości przy odśnieżaniu, jeżeli nie posiadają zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Niedopuszczalne jest, aby pracownicy do pracy na wysokości przy odśnieżaniu nie zostali w sposób udokumentowany przeszkoleni, jak bezpiecznie odśnieżać oraz, aby nie zostały zagwarantowane skuteczne środki ochrony zbiorowej przed upadkiem z wysokości lub każdego pracownika nie wyposażono w indywidualne środki przez takim upadkiem. Osoba odpowiedzialna za odśnieżanie ma obowiązek tak zorganizować pracę, aby móc uchronić pracowników nie tylko przed upadkiem z dachu z powodu zbytniego zbliżenia się do jego krawędzi, ale również zabezpieczyć na wypadek, gdyby dach się załamał.

     

     

    Warto również mieć na uwadze to, iż w pomieszczeniach pracy trzeba zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. Niezbędne jest także zapewnienie pracownikom posiłków regeneracyjnych, ciepłych napojów i odzieży. Stanowiska, na których mogą być wydawane ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników. Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Na przykład, przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.

     

     

    Jeśli chodzi o standardy pracy wykonywanej na wolnej przestrzeni, to należy zapewnić odzież ochronną, posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje przy temperaturze powietrza zimą – od 1 listopada do 31 marca – niższej niż 10 stopni C. Zapewnić należy również pomieszczenie, w którym pracownicy, którzy wykonują prace na wolnej przestrzeni będą mogli się ogrzać lub zmienić odzież. Warto podkreślić, iż temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

     

     

    Każdy wie o tym, iż zima nie sprzyja prowadzeniu robót budowlanych. Wichury, silne wiatry, opady śniegu i niskie temperatury stanowią dodatkowe zagrożenie, szczególnie groźne przy pracach na otwartej przestrzeni. Warto przypomnieć o konieczności zachowania szczególnej rozwagi i ostrożności podczas wykonywania prac budowlanych. Oprócz bezwzględnego przestrzegania przepisów w zakresie stosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, także przed upadkiem osób z wysokości, należy pamiętać o zagrożeniach dla pracowników i osób postronnych, jakie stwarzają spadające z wysokości przedmioty także np. śnieg czy sople lodu. Pomimo, iż wydawałoby ię to oczywistym, należy uwypuklić, iż montaż, eksploatacja i demontaż rusztowań, ruchomych podestów roboczych są zabronione podczas gęstej mgły, opadów deszczu, śniegu, gołoledzi oraz w czasie burzy lub przy wietrze o prędkości powyżej 10 m/s. Prowadzenie robót rozbiórkowych, w sytuacji, gdy zachodzi możliwość przewrócenia części konstrukcji obiektu przez wiatr, jest zabronione – gdy prędkość wiatru przekracza 10 m/s – wówczas roboty należy wstrzymać. Na konie warto pamiętać o zasadzie zgodnie, z którą rusztowania, ruchome podesty robocze, żurawie budowlane i stanowiska pracy powinny być każdorazowo sprawdzane po silnym wietrze czy opadach atmosferycznych.

     

    Redakcja SP.PL

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE