- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Wizy dla cudzoziemcow

    W projekcie określono wymogi dotyczące fotografii dołączanej do wniosku o wydanie wizy krajowej lub wniosku o przedłużenie wizy Schengen lub wizy krajowej. Przyjęto, że wymogi te będą odpowiadać wymogom dotyczącym fotografii dołączanej do wniosku o wydanie wizy Schengen, które odpowiadają międzynarodowym. Wskazano w sposób ogólny, że uprawnienie do dołączenia fotografii przedstawiającej osobę w okularach z ciemnymi szkłami powinno zostać poświadczone odpowiednim dokumentem, bez odsyłania do przepisów o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, gdyż niniejsze rozporządzenie dotyczy m.in. cudzoziemców ubiegających się o wydanie wizy krajowej, co ma miejsce poza granicami Polski.
     
    Określono także sposób odnotowywania przyjęcia wniosku o wydanie wizy krajowej w dokumencie podróży. Zgodnie z dotychczas obowiązującą regulacją, przyjęcie wniosku o wydanie wizy krajowej odnotowuje się w dokumencie podróży na pierwszej wolnej, przeznaczonej na wizy stronie. Projektowany przepis nie określa już sposobu odnotowywania przyjęcia wniosku o wydanie wizy Schengen, gdyż Wspólnotowy Kodeks Wizowy reguluje procedurę związaną z przyjmowaniem wniosku o wydanie wizy Schengen, przewidując zamieszczanie w dokumencie podróży stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, co będzie miało zastosowanie do dnia, w którym Wizowy System Informacyjny osiągnie pełną sprawność operacyjną we wszystkich regionach. W związku z tym, że przepis dotyczy tylko wniosków o wydanie wiz krajowych, które mogą być składane tylko do konsula, przepis odnosi się tylko do tego organu. Doprecyzowano jednocześnie, że konsul odnotowuje przyjęcie wniosku o wydanie wizy krajowej przez odciśnięcie nie tylko właściwej pieczęci, ale i datownika.
     
    Ponadto w projekcie określono sposób odnotowywania przez konsula, ministra właściwego do spraw zagranicznych, komendanta placówki Straży Granicznej lub komendanta oddziału Straży Granicznej wydania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen lub wizy krajowej w dokumencie podróży, polskim dokumencie tożsamości cudzoziemca lub na osobnym blankiecie wizowym. Wydanie decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen lub wizy krajowej konsul, minister właściwy do spraw zagranicznych, komendant placówki Straży Granicznej lub komendant oddziału Straży Granicznej odnotowuje w dokumencie podróży, polskim dokumencie tożsamości cudzoziemca lub na osobnym blankiecie wizowym przez odciśnięcie pieczęci zawierającej rodzaj i numer decyzji, podstawę prawną jej wydania i podpis upoważnionej osoby oraz datownika albo przez umieszczenie adnotacji zawierającej rodzaj i numer decyzji, podstawę prawną jej wydania i podpis upoważnionej osoby oraz przez odciśnięcie datownika. Przepis zawiera analogiczną regulację w stosunku do treści dotychczasowego § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wiz dla cudzoziemców, z tym, że odnosi się do szerszego katalogu organów wydających zgodnie z ustawą decyzje o unieważnieniu wiz Schengen oraz wiz krajowych oraz szerszego katalogu dokumentów, w których wiza może być zamieszczona. Ponadto obejmuje on także decyzje o cofnięciu tych wiz, przewidziane ustawą o cudzoziemcach.
     
    Ponadto, przepisy projektu rozporządzenia określają sposób anulowania wizy krajowej wydawanej w toku postępowań: o wydanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE. W przepisie wskazano, że wizę krajową wydaną w toku postępowań: o wydanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE anuluje się w dokumencie, w którym wiza została zamieszczona, przez odciśnięcie pieczęci albo przez umieszczenie adnotacji zawierających podstawę prawną anulowania wizy i wyrazu „anulowano”, zamieszczenie podpisu upoważnionego pracownika urzędu wojewódzkiego oraz przez odciśnięcie datownika. Przepis uwzględnia fakt, że zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach nie będą już wydawane wizy krajowe w toku postępowania o przedłużenie wizy. W stosunku do aktualnie obowiązującego brzmienia przepis został przeredagowany w taki sposób, aby zarówno pieczęć jak i adnotacja zawierały podstawę prawną anulowania wizy i wyraz „anulowano" oraz aby zamieszczenie podpisu upoważnionego pracownika urzędu wojewódzkiego było konieczne zarówno w przypadku stosowania pieczęci, jak i zamieszczania adnotacji. Zrezygnowano jednocześnie z konieczności stosowania w tym przypadku pieczęci urzędowej.
     
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE