- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy można się odwołać od niezdanego egzaminu na prawo jazdy?

    Czy można się odwołać od niezdanego egzaminu na prawo jazdy?

    Niepowodzenie na egzaminie dotyczy przede wszystkim części praktycznej, zarówno na placu manewrowym jak i podczas jazdy po mieście. Do chwili zmiany przepisów w zakresie organizowania egzaminów na prawo jazdy część teoretyczna była zdawana z reguły na bardzo wysokim poziomie już za pierwszym podejściem. Niestety wraz z nowymi regułami egzaminacyjnymi pojawiło się zagrożenie większego odsiewu kandydatów już podczas części teoretycznej tego egzaminu, a wszystko poprzez zaostrzenie przepisów. Zgodnie z treścią art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, Egzamin państwowy będzie składa się od 19 stycznia 2013 r. z:

    • części teoretycznej przeprowadzanej w formie testów jednokrotnego wyboru z pytaniami generowanymi w czasie rzeczywistym za pomocą techniki informatycznej – dotyczy sprawdzenia wiedzy z zakresu zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej, zagrożeń związanych z ruchem drogowym, obowiązków kierowcy, osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem i posiadacza pojazdu, postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D i T oraz uprawnienia do kierowania tramwajem;
    • części praktycznej przeprowadzanej przy użyciu odpowiedniego do uprawnienia pojazdu – dotyczy sprawdzenia umiejętności przyszłego kierowcy.

    Wracając jednak do kwestii odwołań warto od razu podkreślić, że w praktyce ich skuteczność jest bardzo niewielka, nie znaczy to jednak, że nie zdarzają się sytuacje, w których skargi niezadowolonych osób są uznawane. Odwołanie powinno trafić do dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, w którym zdawaliśmy egzamin. Pismo możemy zanieść osobiście do sekretariatu WORD, wysłać listem poleconym, a nawet e-mailem czy faksem. Dowolność w tym zakresie jest bardzo szeroka. Do wniosku obowiązkowo musimy dołączyć wszelką posiadaną dokumentację danej sprawy – w przypadku egzaminu na kat. B także kasetę z nagraniem oblanego egzaminu. Zarejestrowany obraz i dźwięk przechowuje się w ośrodku egzaminowania przez okres 14 dni od daty egzaminu. Obejrzeć taki materiał może osoba zdająca lub jej pełnomocnik. Podstawą naszego odwołania jest jednak szczegółowe opisanie całej sytuacji egzaminacyjnej i uzasadnienie dlaczego nie zgadzamy się z jego niezaliczeniem.

    Warto w tym miejscu podkreślić, że oblanie egzaminu z oczywistych powodów takich jak przekroczenie podwójnej linii ciągłej, chęć wjechania w drogę jednokierunkową „pod prąd” czy wreszcie przejechanie na czerwonym świetle w zasadzie od razu powinno wybić nam z głowy składanie jakiejkolwiek skargi w tym przedmiocie. Z drugiej strony oblanie z powodów typu „brak płynnej jazdy”, „jazda za mało dynamiczna/ zbyt dynamiczna” czy innych tego typu sytuacji jest z pewnością uzasadnioną podstawą do wniesienia odwołania, zwłaszcza gdy wszystkie elementy egzaminu zostały wykonane poprawnie i mamy na to dowód w postaci protokołu egzaminatora. Często zdarzają się bowiem sytuacje, w których przez zwykłą złośliwość egzaminatorów dana osoba nie zdaje, pomimo że rzeczywiście nadaje się na kierowcę.

    Udowodnienie winy egzaminatora podczas postępowania wyjaśniającego jest przepustką do ponownego zdawania egzaminu – oczywiście bez żadnych dodatkowych opłat.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE