- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoFormalności związane z egzaminem na prawo jazdy załatwisz przez Internet

    Formalności związane z egzaminem na prawo jazdy załatwisz przez Internet

    Nowe pozytywne przepisy dotyczą formalności związanych z załatwianiem dokumentu potwierdzającego posiadane prawo jazdy. Od 19 stycznia 2013 r. bowiem cała procedura przeniesiona zostanie do Internetu. Dodatkowo każdy kierowca będzie mógł nie tylko pozałatwiać wszystko wygodnie z własnego domu, ale także uzyska dostęp do indywidualnego profilu kierowcy.
    Głównym celem nowelizacji było nie tylko przyspieszenie i ułatwienie procedury odbioru dokumentów, ale także ukrócenie nielegalnego handlu zaświadczeniami o odbytym kursie. Dla przypomnienia nowe regulacje zostały wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

    Zgodnie z §10 powyższego aktu prawnego, prawo jazdy i pozwolenie wydaje się uprawnionej osobie, w zależności od określonego we wniosku sposobu jego przekazania:

    • za pośrednictwem operatora w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe, z wyjątkiem przypadków, w których warunkiem otrzymania nowego dokumentu jest zwrot dotychczas posiadanego – przesyłając dokument za zwrotnym potwierdzeniem odbioru;
    • bezpośrednio – za pokwitowaniem odbioru dokonanym na wniosku.

    Dokumenty przesyła się za pośrednictwem operatora pocztowego w terminie 2 dni roboczych:

    • od dnia otrzymania od producenta – w przypadku prawa jazdy;
    • od dnia wypełnienia druku pozwolenia – w przypadku pozwolenia.

    W razie zwrotu przez operatora prawa jazdy lub pozwolenia z powodu ich nieodebrania przez osobę uprawnioną zwrócone dokumenty umieszcza się w aktach ewidencyjnych osoby – dokumenty te wydaje się po osobistym zgłoszeniu się tej osoby. Adnotacje o dacie odebrania albo dacie zwrotu prawa jazdy albo pozwolenia niezwłocznie wprowadza się do wniosku i systemu teleinformatycznego, a dokument potwierdzający ten fakt umieszcza się w teczce akt ewidencyjnych osoby.

    Zgodnie z nową regulacją wniosek dotyczący wydania prawa jazdy może zostać złożony w drodze elektronicznej, oczywiście dotychczasowa forma zostanie zachowana – chodzi tu o osobiste składanie wniosku we właściwym Wydziale Komunikacji naszej miejscowości. Jeśli jednak zdecydujemy się na nową procedurę to pamiętajmy, że wypełniony formularz wniosku elektronicznego opatruje się:

    • podpisem stanowiącym podanie w postaci elektronicznej danych: imienia i nazwiska osoby występującej o wydanie prawa jazdy oraz jej adresu zamieszkania, potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, zgodnie z ustawą z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, albo
    • bezpiecznym podpisem elektronicznym.

    Do wniosku osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia dołącza, w formacie i zgodnie z wymaganiami podanymi przez właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie, zeskanowane dokumenty, wymagane przepisami ustawy i przedmiotowego rozporządzenia, wraz z załączonym potwierdzeniem elektronicznym dokonania przelewu wymaganych opłat albo zeskanowanym dowodem wpłaty tych opłat. Dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową. Osoba składająca wniosek elektroniczny, przed wydaniem prawa jazdy, przesyła do organu, do którego złożyła wniosek za pośrednictwem operatora w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe:

    • fotografię – jeżeli zdjęcie nie było wykonane techniką cyfrową,
    • oryginał orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile są one wymagane, oraz
    • oryginał zgody, o której mowa w art. 11 ust. 2 ustawy – jeżeli jest ona wymagana.

    Na podstawie dokumentów właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie potwierdza przesłane kopie za zgodność z oryginałem, a następnie odsyła oryginały osobie wnioskującej. Na zakończenie pamiętajmy, że  w przypadku złożenia wniosku elektronicznego zawierającego braki formalnoprawne lub nieodpowiadającego wymaganiom zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie, w zależności od ich rodzaju, wzywa do ich uzupełnienia w trybie art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE