- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNowy egzamin na prawo jazdy

    Nowy egzamin na prawo jazdy

    Najpierw do starosty

    Zgodnie z nowymi przepisami kandydat na kierowcę będzie się musiał najpierw udać do starostwa. Tam zostanie sprawdzony między innymi pod kątem tego, czy np. nie ma orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Po sprawdzeniu zostanie mu wydana karta kandydata na kierowcę i zostanie wpisany do rejestru osób bez uprawnień. Dopiero wtedy będzie mógł udać się do wybranego ośrodka szkoleniowego i tam rozpocząć naukę.

    Trudniejszy egzamin teoretyczny

    Według nowych przepisów znacznie trudniejszy będzie egzamin teoretyczny, który do tej pory dla wielu osób był jedynie formalnością. Egzamin nadał będzie trwał 25 minut z tym, że pytań będzie 32, w tym 20 podstawowych i 12 pozostałych, dostosowanych do danej kategorii prawa jazdy. Egzaminowany na początek będzie musiał odpowiedzieć na 20 pytań, poprzedzonych filmami symulującymi ruch drogowy. 10 pytań będzie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, 6 o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego a 4 to pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Kandydat na kierowcę będzie miał 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 kolejnych na odpowiedź. Wszystkie pytania będą posiadały jedną poprawną odpowiedź, na które będzie można udzielić odpowiedzi "Tak" lub "Nie". Następna część egzaminu będzie się składała z 12 pytań, w tym 6 to pytania o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, 4 o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Treść pytań będzie się zmieniać zależnie od kategorii prawa jazdy, na którą jest egzamin. Tu trzeba będzie wybrać jedną z 3 zaproponowanych odpowiedzi A, B i C. W tym przypadku czas na przeczytanie pytania i udzielenie odpowiedzi będzie wynosił 50 sekund. Odpowiedzi na wszystkie pytania będą punktowane. Za odpowiedź na pytanie będzie można dostać maksymalnie 3 punkty. Będzie to zależało od tego, jak duży wpływ na bezpieczną jazdę ma treść tego pytania. Po zaakceptowaniu odpowiedzi i przejściu do następnego zagadnienia nie będzie możliwości powrotu. Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej egzaminu państwowego będzie wynosiła 74. Aby zdać trzeba będzie uzyskać co najmniej 68 punktów. 

    Egzamin praktyczny

    Egzamin praktyczny dalej będzie obejmował zadania na placu manewrowym i jazdę po mieście. Będzie aż 16 powodów skutkujących przerwaniem egzaminu. Do takich zachowań będzie należało między innymi spowodowanie kolizji drogowej, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, niezastosowanie się do znaków i sygnałów świetlnych, naruszenie zakazu zawracania, czy wyprzedzanie z niewłaściwej strony. 

    Okres próby dla świeżych kierowców

    Początkujący kierowca będzie musiał przejść dwuletni okres próby. W przypadku, gdy popełni 2 wykroczenia, trafi na kurs reedukacyjny oraz badania psychologiczne, a czas jego próby wydłuży się o kolejne 2 lata. Jeżeli w ciągu okresu próby młody kierowca popełni 3 wykroczenia, wówczas zostanie ponownie skierowany na egzamin. Podczas okresu próbnego każdy kierowca będzie musiał przejść dodatkowy kurs i praktyczne szkolenie dotyczące bezpieczeństwa. Przez pierwsze 8 miesięcy po zdobyciu prawa jazdy świeżo upieczony kierowca będzie mógł prowadzić wyłącznie auto osobowe, oznakowane zielonym listkiem klonowym. W terenie zabudowanym będzie mógł on jeździć z maksymalną prędkością 50 km/h, nawet w nocy. Poza terenem zabudowanym początkujący kierowca będzie mógł przyspieszyć do 80 km/h. Jedynie na autostradzie i drodze ekspresowej może osiągać prędkość do 100 km/h.

    Znikają bezterminowe prawa jazdy

    Nowe przepisy nie przewidują już bezterminowego prawa jazdy. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe natomiast przez 5 lat. Oczywiście jeżeli lekarz stwierdzi, że to konieczne okres ważności prawa jazdy będzie krótszy.  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE