- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiMasz odbiornik RTV musisz płacić abonament

    Masz odbiornik RTV musisz płacić abonament

    Masz odbiornik musisz go zarejestrować

    Przepisy prawa wprowadzają domniemanie prawne, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Tym samym u osoby takiej powstaje obowiązek jego rejestracji oraz uiszczania stosownej opłaty. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

     

     

    Nie każdy musi płacić abonament RTV

     

    Ustawodawca obecnie zwalnia od obowiązku uiszczania opłat abonamentowych osoby zaliczone do I grupy inwalidów lub całkowitej niezdolności do pracy, albo wznacznym stopniu niepełnosprawności, oraz trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zwolnione z opłat są również:

    1. osoby, które ukończyły 75 lat;
    2. osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu emerytalno-rentowego;
    3. osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2 000 Hz o natężeniu od 80 dB);
    4. osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%; osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
    5. osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej oraz spełniające kryteria dochodowe, do świadczeń rodzinnych, a także osoby bezrobotne, osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego, oraz posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego.

    Osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych obowiązane są zgłosić placówce operatora publicznego, zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia, w terminie 14 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła.

     

     

    Kontrola obowiązku rejestracji odbiorników oraz uiszczania abonamentu RTV

    Kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej prowadzi operator publiczny w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe (czyli PUP Poczta Polska). W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa. Do opłat abonamentowych stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

     

     

    Przedawnienie roszczeń o zapłatę abonamentu RTV

    Do opłat abonamentowych stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. W przypadku wystąpienia opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Również przepisy Ordynacji podatkowej stosuje się jeżeli chodzi o przedawnienie należności z tego tytułu. W myśl art. 70 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Bieg terminu przedawnienia może ulec zawieszeniu lub przerwaniu. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego. W szczególności bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Skuteczne przerwanie biegu terminu przedawnienia uzależnione jest od spełnienia dwóch przesłanek: zastosowania środka egzekucyjnego i zawiadomienia o tym podatnika. Jeżeli zatem organ egzekucyjny wszczął egzekucje i zawiadomił o tym dłużnika, to nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, a w takim przypadku będzie on biegł na nowo. Ważne jest jedynie aby przerwanie biegu przedawnienia nastąpiło przed jego upływem. W skutek przedawnienia zobowiązanie wygasa, a tym samym nie może być egzekwowane.  

     

     

    Umorzenie opłat abonamentowych przez KRRiTV

    Przepisy przewidują możliwość umorzenia zaległości w płatności opłaty abonamentowej. Umorzenia dokonuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek kierownika jednostki operatora publicznego, w przypadku gdy:

    1)      niemożliwe jest ustalenie podmiotu zobowiązanego do uiszczenia tych opłat lub jego adresu lub

    2)      podmiot zobowiązany do uiszczenia tych opłat nie posiada majątku, z którego można zaspokoić należności.

     

     

    Ponadto w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty należności podmiot zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych składa do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po uzyskaniu stosownej decyzji podmiot zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych składa w placówce operatora publicznego, dokument stwierdzający umorzenie lub rozłożenie na raty należności, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.

     

    Jarosław Olejarz

    Radca prawny

    Jeśli masz zaległości w opłatach abonamentowych może Ci się przydać ten wzór dokumentu: Wniosek o rozłożenie na raty – umorzenie opłaty abonamentowej RTV »

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE