- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBankiSanatorium z NFZ

    Sanatorium z NFZ

    Skierowanie od lekarza
    Każdy, kto chce wyjechać do sanatorium w ramach NFZ musi posiadać skierowanie od lekarza. Należy pamiętać, że skierowanie wystawić może lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce mającej taką umowę. Jest to niezmiernie ważne ze względu na fakt, że NFZ nie refunduje leczenia uzdrowiskowego na podstawie skierowania z prywatnych gabinetów lekarskich, które nie podpisały kontraktów z NFZ, ani też leczenia na własną rękę. O taki wyjazd mogą się starać w głównej mierze osoby z chorobami reumatologicznymi, kardiologicznymi, naczyń obwodowych i nadciśnienia, cukrzycą, otyłością, chorobami ortopedyczno-urazowymi, chorobami układu nerwowego, górnych i dolnych dróg oddechowych, chorobami układu trawienia, endokrynologicznymi, dermatologicznymi, ginekologicznymi, chorobami nerek i dróg moczowych, chorobami krwi, chorobami oczu, czy osteoporozą. Przy wystawianiu skierowania lekarz bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz wskazania do odbycia kuracji sanatoryjnej. Musi sprawdzić także, czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania do takiego leczenia. Podstawą skierowania na leczenie w sanatorium jest dokument, potwierdzający zasadnicze rozpoznanie choroby. Lekarz zleca również wykonanie badań między innymi: OB, morfologii, badania moczu, RTG klatki piersiowej, czy EKG. Dzieci muszą wykonać badanie kału na obecność jaj pasożytów. Wyniki tych badań stanowią załącznik do skierowania. Skierowanie wraz z pozostałą dokumentacją przekazywane jest do właściwego dla pacjenta oddziału NFZ. Można dokonać tego osobiście lub za pośrednictwem lekarza, który je wystawił. Należy pamiętać, że skierowanie jest ważne 18 miesięcy i jeżeli nie zostanie zweryfikowane w tym czasie, traci swoją ważność. O utracie jego ważności NFZ musi powiadomić  zainteresowaną osobę na piśmie.Rozpatrzenie skierowania przez NFZ
    NFZ musi rozpatrzyć wniosek ze skierowaniem w terminie 30 dni od daty jego złożenia. W przypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji lub wykonania dodatkowych badań, termin ten ulega wydłużeniu, nie więcej jednak niż o 14 dni. Po otrzymaniu skierowania NFZ dokonuje tzw. potwierdzenia skierowania. Oznacza to, że wniosek i dołączona dokumentacja medyczna jest szczegółowo weryfikowana przez lekarza specjalistę pracującego we właściwym oddziale NFZ. W sytuacji, gdy weryfikacja przebiegnie pomyślnie a wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, NFZ sam sprawdza wolne miejsca i terminy w ośrodkach sanatoryjnych i wysyła do pacjenta informację na ten temat. Dzieje się to nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Czas oczekiwania na miejsce w sanatorium w niektórych oddziałach NFZ wynosi nawet 2 lata. Na stronie https://skierowania.nfz.gov.pl można sprawdzić status oczekiwania na wyjazd do sanatorium, numer w kolejce oczekujących, termin leczenia i ewentualne zmiany związane z decyzją, dane kontaktowe i opis ośrodków.


    Decyzja odmowna

    Decyzja odmowna oznacza, że lekarz z NFZ uznał, iż leczenie uzdrowiskowe nie jest potrzebne wnioskującemu lub też nie ma miejsc w sanatorium. W pierwszej sytuacji NFZ zwraca skierowanie lekarzowi, który je wystawił i podaje przyczyny odmowy oraz zawiadamia pacjenta w terminie 30 dni. Od takiej decyzji odmownej nie przysługuje odwołanie. Warto wiedzieć, że przyczyną odrzucenia skierowania mogą być wyłącznie przyczyny medyczne.


    Wyjazd do sanatorium

    Z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać raz na 18 miesięcy. Turnus w sanatorium dla osoby dorosłej trwa 21 dni i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Z kolei leczenie w szpitalu uzdrowiskowym  trwa 28 dni i wówczas pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie. Osoba zakwalifikowana do leczenia uzdrowiskowego pokrywa część związanych z nim kosztów. Pacjent płaci za przejazdy do i z sanatorium oraz częściowo pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia. Należy pamiętać aby zabrać ze sobą skierowanie potwierdzone przez oddział NFZ, dowód osobisty, dokument potwierdzający ubezpieczenie w NFZ oraz pełną dokumentację medyczną.


    Rezygnacja i zmiana terminu

    Pacjent ma prawo do rezygnacji z wyjazdu. Powinien jednak uzasadnić to na piśmie i dołączyć wszelkie niezbędne w tym celu dokumenty. W przypadku, gdy NFZ uzna przyczyny za uzasadnione, wówczas wyznacza nowy termin wyjazdu. W przeciwnym wypadku taka osoba może ubiegać się o wyjazd do sanatorium dopiero po okresie roku od daty niewykorzystanego wyjazdu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE