- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo administracyjneZmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

    Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

    Jedna z ważniejszych poprawek ustanawia, iż nie będzie można zawiesić postępowania w sprawie podziału nieruchomości, tak jak było do tej pory. Dotychczas wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogli zawiesić postępowanie w sprawie podziału nieruchomości na rok, jeżeli gmina przystąpiła do sporządzenia planu miejscowego.

    Zmiany w ustawie ustanawiają również, że podziały nieruchomości nie będą wstępnie opiniowane pod względem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

    Przyspieszenie procedury podziału nieruchomości według projektu przewiduje, iż wniosek o dokonanie podziału nieruchomości, wraz ze sporządzoną przez geodetę mapą podziału będzie składany do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Na podjęcie decyzji w tej sprawie będą oni mieli 30 dni, jeśli w tym czasie nie dojdzie do rozstrzygnięcia to podział nastąpi z mocy prawa. Natomiast, jeśli podział nieruchomości przedstawiony na mapie będzie sprzeczny z prawem, to nie zostanie przeprowadzony. Wówczas wójt, burmistrz lub prezydent miasta będą mieli 7 dni, aby wydać decyzję potwierdzającą dokonanie bądź też odmowę podziału z mocy prawa. Nieterminowe orzeczenie o podziale nieruchomości będzie skutkować karą 500 zł za każdy dzień zwłoki. Środki te będą stanowić dochód budżetu państwa.

    W przypadku podziału nieruchomości dokonanej z mocy prawa, gmina nie będzie mogła naliczyć tzw. opłaty adiacenckiej związanej ze wzrostem działek budowlanych spowodowanych podziałem, scaleniem lub zainwestowaniem gminy w infrastrukturę.

    Ponadto zostanie zmodyfikowany wykaz dokumentów, które mają stanowić załącznik do wniosku o podział nieruchomości. Dzięki temu złożenie wniosku będzie dla wnioskujących mniejszym obciążeniem finansowym. Jednakże w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków utrudnienie stanowić może wprowadzenie obowiązku dostarczenia pozwolenia wydanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

    W ustawie dodano artykuł określający jednoznacznie sposób podziału działki zabudowanej w przypadku, gdy zamierzona lina podziału przebiega przez budynek. Wówczas podział ten powinien być dokonany wzdłuż pionowych ścian przeciwpożarowych, a w przypadku ich braku wzdłuż ściany dzielącej wyraźnie budynek na dwie części.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE