- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKto zastąpi wójta

    Kto zastąpi wójta

    Zasadnym pozostaje rozszerzenie tego przepisu o przypadki, w których niemożność wykonywania obowiązków wójta wynika z orzeczenia lekarskiego wydawanego na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub orzeczenia o niezdolności do pracy albo o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to sytuacji, w których niezdolność do pracy spowodowana chorobą – potwierdzana początkowo zaświadczeniami lub orzeczeniami lekarskimi wydawanymi na podstawie ustawy pieniężnych świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – przekształca się w niezdolność do pracy lub niezdolność do samodzielnej egzystencji, które potwierdzają dokumenty wydawane w trybie ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
     
    Projekt zakłada także zmianę ustawy o samorządzie gminnym w części dotyczącej władz gmin, ponieważ obecnie obowiązująca ustawa nie reguluje sytuacji polegającej na powołaniu osoby pełniącej funkcję organów jednostki samorządu terytorialnego w przypadkach powstania nowej gminy, co będzie miało miejsce na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2009 r. w sprawie utworzenia, ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta (Dz. U. Nr 120, poz. 1000), na mocy którego to aktu prawnego z dniem 1 stycznia 2010 r. tworzy się gminę Jaśliska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim.
     
    Ustawa o samorządzie gminnym w obecnym kształcie nie daje podstaw prawnych do wyznaczenia osoby, która ma za zadanie pełnienie funkcji organów nowopowstałej jednostki samorządu terytorialnego, do czasu ukonstytuowania się nowo wybranych organów gminy. Dodatkowo, obowiązujące obecnie ustawy samorządowe, regulujące ustrój powiatów i województw: ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa – przewidują, iż w przypadku zmian w podziale terytorialnym państwa (…) osobę, która w tym okresie pełni funkcję organów powiatu (województwa), wyznacza się dla każdego z powiatów (województw) powstałych w wyniku zmian w podziale terytorialnym państwa. Nowelizacja ustawy, mająca na celu stworzenie podstaw prawnych dla ukonstytuowania działalności takiej osoby jest niezbędna z uwagi na fakt, iż do zadań takiej osoby należeć będzie m. in. przygotowanie podstaw działalności nowej gminy.
     
    W związku z powyższymi zmianami zmodyfikowano przepis art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, uznając iż w przypadku orzeczenia długotrwałej niezdolności do pracy lub do samodzielnej egzystencji – przekraczającej okres kadencji wójta – następować będzie wygaśnięcie mandatu wójta i przeprowadzane będą wybory przedterminowe. Projekt zakłada, iż mandat powinien wygasać w przypadku, gdy orzeczony okres niezdolności do pracy lub do samodzielnej egzystencji przekraczać będzie kadencję, w której sprawowany jest mandat.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE