- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiKażdy może patrzeć władzy na ręce czyli każdy ma dostęp do informacji...

    Każdy może patrzeć władzy na ręce czyli każdy ma dostęp do informacji publicznej

    Obowiązane do udostępniania informacji publicznejwładze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności:
    1)    organy władzy publicznej,
    2)    organy samorządów gospodarczych i zawodowych,
    3)    podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,
    4)    podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
    5)    podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.


    Prawo do informacji publicznej
    obejmuje uprawnienia do:
    1)    uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego,
    2)    wglądu do dokumentów urzędowych,
    3)    dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów

    Sposób udostępnienia informacji publicznych określony został określony w art. 7 ust. 1 ustawy i art. 10 i 11 ustawy. Przepisy te nie przewidują możliwości kopiowania dokumentów i przesyłania takich kopii dokumentów, jednakże zgodnie z przepisami ustawy dostęp do Informacji publicznej może nastąpić poprzez udostępnienie do wglądu dokumentu lub poprzez udzielenie informacji w zakresie w jakim o to występuje wnioskodawca. Udzielenie dostępu do informacji publicznej może nastąpić, pod warunkiem, że wniosek dotyczy udzielenia informacji, która stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 6 ustawy.

    Chcąc zatem uzyskać określoną informację publiczną należy ustalić czy podlega ona ujawnianiu. W myśl przepisów ustawy udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o polityce wewnętrznej i zagranicznej, podmiotach zobowiązane do udostępniania informacji publicznej, zasadach funkcjonowania podmiotów zobowiązane do udostępniania informacji publicznej, danych publicznych, w tym treść i postać dokumentów urzędowych oraz o majątku publicznym.

    Oczywiście ustawa ogranicza również dostęp do informacji publicznej, który może być ograniczony ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa albo na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Odmowa następuje w trybie administracyjnym w formie decyzji, od której służy odwołanie rozpoznawane w terminie 14 dni.

    J/O
    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE