- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaStudenci prawaKarieraKiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?

    Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?

    Co podlega opłacie skarbowej?
    W sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej opłacie tej podlega:
    – dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
    – wydanie zaświadczenia na wniosek,
    – wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji).

    Z kolei w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym opłatę te należy uiścić za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Opłatę skarbową wnosi się również za dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji
    rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także za złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.

    Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej

    Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Opłatę skarbową należy uiścić w chwili powstania obowiązku jej zapłaty. Powstaje on w razie zgłoszenia bądź złożenia przez te osoby wniosku o dokonanie stosownej czynności przez dany organ, czyli z chwilą:
    – dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej;
    – złożenia wniosku o wydanie zezwolenia lub zaświadczenia;
    – złożenia dokumentu pełnomocnictwa w organie administracji publicznej, sądzie lub innym podmiocie.
    Zasadą jest, że zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek. Rada Gminy może zarządzić pobór opłaty skarbowej w drodze inkasa. W tym celu musi jednak wyznaczyć inkasentów i określić wysokość wynagrodzenia za inkaso. Potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej jest adnotacja na odpowiednim dokumencie dokonana przez urzędnika załatwiającego określoną sprawę. Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na siedzibę organu lub podmiotu, który dokonał czynności urzędowej, wydał zaświadczenie lub zezwolenie oraz właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii.


    Stawki opłat skarbowych

    Wysokość opłaty skarbowej zależy oczywiście od czynności, której dotyczy. Dokładny wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia określa załącznik do Ustawy o opłacie skarbowej.


    Zwrot opłaty

    W przypadku, gdy mimo wniesienia opłaty nie dokonano czynności urzędowej, nie wydano zezwolenia czy zaświadczenia, osoba, która ją uiściła może złożyć wniosek o zwrot opłaty. Opłata skarbowa nie podlega jednak zwrotowi po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym dokonano jej zapłaty.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE