- Reklama -
piątek, 19 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPlan ochrony infrastruktury krytycznej

    Plan ochrony infrastruktury krytycznej

    Projektowana regulacja związana jest z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego nowego pojęcia, jakim jest infrastruktura krytyczna. Przez infrastrukturę krytyczną należy rozumieć obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym właściciele oraz posiadacze samoistni i zależni infrastruktury krytycznej zostali zobowiązania do sporządzenia planów ochrony tej infrastruktury.
     
    Przygotowanie planów wpisuje się w większą całość jaką jest Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej, którego celem jest zapewnienie ram współpracy w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla kluczowych elementów zapewniających funkcjonowanie współczesnego państwa. Plan wymaga uzgodnienia: w zakresie ich dotyczącym z właściwymi terytorialnie z wojewodą,komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej,komendantem wojewódzkim Policji, dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej,wojewódzkim inspektorem nadzoru budowlanego, wojewódzkim lekarzem weterynarii,państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, dyrektorem urzędu morskiego. Natomiast we właściwości którego znajduje się system, do którego została zaliczona dana infrastruktura krytyczna – plan wymaga uzgodnienia z ministrem lub kierownikiem urzędu centralnego. Uzgodnienia dokonuje się przez podpisanie arkusza uzgodnień przez wyżej wymienionepodmioty – w terminie 14 dni od daty przedłożenia planu lub ministra lub kierownika urzędu centralnego – w terminie 45 dni od daty przedłożenia planu.Odmowa uzgodnienia planu wymaga pisemnego uzasadnienia oraz wskazania elementów wymagających poprawy lub uzupełnienia i nowego terminu przedłożenia planu. Odmowa uzgodnienia planu w całości lub części może nastąpić w przypadku:niespełnienia wymogów dotyczących sporządzania planu infrastruktury krytycznej,przedstawienia rozwiązań niegwarantujących bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej oraz braku spójności z Narodowym Programem Ochrony Infrastruktury Krytycznej.
     
    Operator infrastruktury krytycznej zobowiązany będzie do przedłożenia planu do zatwierdzenia dyrektorowi Centrum wraz z arkuszem uzgodnień w terminie 14 dni od daty dokonania ostatniego uzgodnienia.W przypadku braku uzgodnienia ze względu na rozbieżność stanowisk, operator infrastruktury krytycznej przedkłada plan do zatwierdzenia dyrektorowi Centrum wraz z protokołem rozbieżności w terminie 14 dni od daty zakończenia uzgodnień ze wszystkimi podmiotami.Dyrektor Centrum, po rozpatrzeniu ewentualnych rozbieżności, zatwierdza plan w terminie 90 dni od daty przedłożenia. Za realizację zatwierdzonego planu odpowiada operator infrastruktury krytycznej. Aktualizacja planów ma charakter funkcjonalny i odbywa się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak, niż raz na dwa lata.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE