- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych

    Uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych

    Projekt rozporządzenia w sprawie upoważnienia organów do uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej, które daje ministrowi kierującemu działem administracji rządowej możliwość upoważnienia organu lub jednostki organizacyjnej podległej ministrowi, organu samorządu zawodowego, organizacji gospodarczej lub organu rejestrowego do uznawania kwalifikacji w określonych zawodach regulowanych, a tym samym wykonywania wszelkich obowiązków nałożonych na organ właściwy do wydawania decyzji w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej zawodu regulowanego albo działalności„właściwy organ” przepisami ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zasadnym jest, aby postępowania w sprawach uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych prowadziły organy właściwe merytorycznie dla danego zawodu regulowanego.
     
    Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej minister właściwy do spraw administracji publicznej sprawuje obecnie, zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw – nadzór nad Głównym Geodetą Kraju. Do czasu wejścia w życie wskazanej powyżej ustawy organem nadzorującym Głównego Geodetę Kraju był minister właściwy do spraw budownictwa i został upoważniony do uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych w zakresie zawodów geodezyjnych i kartograficznych na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie upoważnienia organów i jednostek do uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych. Wobec powyższego niezbędne jest wydanie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji upoważniającego Głównego Geodetę Kraju do uznawania kwalifikacji w zawodach geodezyjnych i kartograficznych.
     
    Natomiast w przypadku zawodów regulowanych pracownika ochrony oraz detektywa, można jednoznacznie stwierdzić, że program szkoleń w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, różni się znacząco od programu obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że ewentualne uznanie kwalifikacji wnioskodawców będzie uzależnione od odbycia przez nich stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności. Natomiast w przypadku pracownika ochrony fizycznej, przy wyborze przez wnioskodawcę testu umiejętności, test obejmowałby poza tematami z zakresu przepisów prawnych, także egzamin praktyczny z budowy i zasad działania broni, zasad obchodzenia się z bronią, strzelania, samoobrony i technik interwencyjnych.
     
    Obecnie organem uprawnionym na podstawie art. 30 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia oraz art. 35 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych – do wydawania, odmowy wydania, zawieszenia i cofania, w drodze decyzji administracyjnej, licencji uprawniających do wykonywania zawodów pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego oraz detektywa jest, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o jedną z takich licencji, komendant wojewódzki (stołeczny) Policji. Komendant Główny Policji jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, podległym ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych – art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Zawody regulowane pracownika ochrony i detektywa bezspornie związane są z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. Upoważnienie Komendanta Głównego Policji, będącego przełożonym wszystkich funkcjonariuszy Policji, umożliwi właściwy nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego wnioskodawcy u wybranych przedsiębiorców na terenie całego kraju oraz fachowe przeprowadzenie testu umiejętności. Takich możliwości bezpośrednio nie posiada Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
     
    Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz ochrony przeciwpożarowej, podległym ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych – art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1999 r. o Państwowej Straży Pożarnej. Zawody pożarnicze są bezwzględnie związane z ochroną przeciwpożarową. Upoważnienie do uznawania kwalifikacji w zawodach pożarniczych Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarne, będącego przełożonym wszystkich strażaków pełniących służbę w Państwowej Straży Pożarnej,
    umożliwi właściwy nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego wnioskodawcy w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub szkole Państwowej Straży Pożarnej oraz przeprowadzenie testu umiejętności. Takich możliwości nie posiada Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE