- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiPostępowanie w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia w czasie imprezy masowej

    Postępowanie w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia w czasie imprezy masowej

    W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie funkcjonują przepisy wykonawcze w rozpatrywanym zakresie. Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych nałożono na organizatora imprezy masowej obowiązek uzgodnienia z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej szczegółowych zasad postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w obiekcie, w którym planuje się przeprowadzenie imprezy. W celu ujednolicenia stosowania tej instrukcji na terenie kraju oraz jej zakresu, minister właściwy do spraw wewnętrznych zobowiązany został do określenia w drodze rozporządzenia zakresu jej elementów biorąc pod uwagę zapewnienia bezpieczeństwa imprezy masowej. Rozporządzenie precyzuje szczegółowo zawartość tego dokumentu, co jest korzystne zarówno dla organizatora imprezy masowej, jak też dla opiniujących przedmiotowy dokument komendantów powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej. Rozporządzenie dzieli instrukcję na dwie główne części: opisową i graficzną, która jest istotnym uzupełnieniem informacji przedstawionych w części opisowej. W instrukcji powinny się znaleźć: strona tytułowa oraz spis zawartości, w których będą się mieścić podstawowe informacje na temat imprezy i instrukcji. W części opisowej określono niezbędne informacje, które zapewniają sprawność działania na wypadek powstania zdarzenia niebezpiecznego, takiego jak: pożar, atak terrorystyczny, zagrożenie skażeniem, itp.
     
    Część opisowa instrukcji została podzielona na trzy elementy, które mają na celu ustalenie podmiotów odpowiedzialnych za teren, obiekt, organizację imprezy masowej oraz wykonanie instrukcji, ustalenie charakteru imprezy w zakresie szczegółowego jej programu, warunków organizacyjno technicznych a także sił i środków przewidzianych przez organizatora do zabezpieczenia imprezy pod względem ochrony przeciwpożarowej, co pozwala na analizę zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń mogących
    wystąpić podczas imprezy oraz określenie charakterystyki pożarowej imprezy masowej – obejmującej zasadnicze zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej występujące na imprezie, w tym m. in. dane techniczne dotyczące obiektu, informację o maksymalnej liczbie osób, które mogą być obecne na imprezie, informację na temat podziału terenu, obiektu na sektory, informację na temat podstawowych i dodatkowych środków technicznych, organizacyjnych i gaśniczych przewidzianych do zabezpieczenia przeciwpożarowego imprezy, informację o występujących na terenie, w obiekcie lub obiektach tymczasowych zainstalowanych na czas imprezy, instalacjach użytkowych, procedury postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.
     
    Instrukcja postępowania w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia ma wymiar praktyczny nie tylko dla organizatorów imprezy masowej, ale również dla jednostek organizacyjnych Państwowe Straży Pożarnej. Zaopiniowana pozytywnie przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej instrukcja zostanie złożona na stanowisku kierowania komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej i będzie służyć jednostkom Państwowej Straży Pożarnej do działań operacyjnych na wypadek powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.
     
    Ponadto w celu zapewnienia przejrzystości części graficznej, w załączniku do przedmiotowego projektu rozporządzenia przewidziano jednolite oznakowanie, zgodne z decyzją nr 13 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 stycznia 2008 r. w sprawie wprowadzenia do użytku "Zestawu zasadniczych umówionych znaków operacyjnych właściwych dla komórek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji". Ponadto symbole graficzne na planie sytuacyjnym mają być oznaczone nie tylko przy wykorzystaniu barw czarnych i białych, ale również innych kolorów.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE