- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDane biometryczne w paszportach

    Dane biometryczne w paszportach

    Prawo unijne – Rozporządzenie Rady (WE) nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. – stwierdza, iż dane biometryczne w postaci odcisków palców powinny być umieszczane w paszportach i dokumentach podróży, pozostawiając jednocześnie do dyspozycji państw członkowskich, czy dane te, będą przechowywane w bazach danych. Pomimo powyższych uregulowań, jeszcze do początku października 2008 r. na forum Parlamentu Europejskiego trwały dyskusje, co do zasadności wprowadzenia do wyżej wymienionego rozporządzenia przepisu dotyczącego zakazu gromadzenia w bazach oraz przetwarzania danych dotyczących II cechy biometrycznej przez kraje członkowskie. Uzasadnionym było, zatem wstrzymanie się z podjęciem prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia przepisów regulujących przedmiotowe zagadnienie do prawa wewnętrznego, przynajmniej do czasu zajęcia ostatecznego stanowiska przez instytucje unijne. Stanowisko takie zostało wyrażone przez Komisję Europejską pod koniec października 2008 r. Zgodnie z nim, podjęcie decyzji w kwestii przechowywania i przetwarzania danych biometrycznych w postaci odcisków palców należy do wyłącznej kompetencji prawa krajowego każdego z państw członkowskich. Komisja Europejska uznała również, iż dane biometryczne są gromadzone i przechowywane na nośniku pamięci dla paszportu i dokumentów podróży w celu wydania tych dokumentów i mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu sprawdzenia autentyczności dokumentu i tożsamości jego posiadacza. Dopiero zajęcie takiego stanowiska, dało pełną legitymację do uregulowania kwestii przechowywania i przetwarzania danych biometrycznych w postaci odcisków palców w ewidencjach paszportowych w ustawie z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych oraz w aktach wykonawczych do tejże ustawy – w tym w rozporządzeniu w sprawie ewidencji paszportowych i centralnej ewidencji.
     
    Stosownie do tego stanowiska oraz zmian dokonanych w ustawie o dokumentach paszportowych, w projekcie rozporządzenia wprowadzono przepisy określające zasady wprowadzania i przetwarzania danych biometrycznych w postaci odcisków palców do ewidencji paszportowych. Odciski palców będą usuwane z ewidencji paszportowych automatycznie po wprowadzeniu przez organ paszportowy statusu przyjęcia sporządzonego dokumentu, tj. po otrzymaniu przez organ paszportowy spersonalizowanego dokumentu. Biorąc pod uwagę zgłaszaną w ostatnim czasie przez organy paszportowe potrzebę wprowadzania do ewidencji paszportowej informacji o zastosowaniu przez uprawnione organy środka zapobiegawczego w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, tj. środka określonego w art. 277 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.), w niniejszym rozporządzeniu dodano przepis nakładający na organy paszportowe obowiązek wprowadzania do ewidencji paszportowej informacji o zastosowaniu tego środka zapobiegawczego.
     
    Wprowadzanie przez organy paszportowe do ewidencji informacji o zatrzymaniu paszportu wskutek zastosowania środka zapobiegawczego ma niebagatelne znaczenie dla zapewnienia prawidłowego toku prowadzenia postępowań w sprawach paszportowych. Wprowadzenie tego typu informacji do ewidencji paszportowych, a co za tym idzie do centralnej ewidencji
    wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych, pozwoli uniknąć sytuacji wydania przez organ paszportowy kolejnego paszportu, w miejsce dokumentu zatrzymanego na podstawie art. 277 § 1 k.p.k.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE