Jesteś tutaj:
Prawo karne
24.04.2007 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Oszustwa na aukcji internetowej

Aukcje internetowe są miejscem gdzie oszuści w dość prosty sposób mogą dokonywać przestępstw i z tego korzystają. W Polsce istnieje kilka systemów aukcyjnych, największy z nich to Allegro, potem Świstak i eBay. Na aukcjach tych wielokrotnie dochodzi do sytuacji gdy Kupujący po wygranej aukcji i wpłacie kwoty na rachunek Sprzedającego nie dostaje wylicytowanego towaru. Podobnie było w przypadku zatrzymanego przez policję 19-letniego mężczyzy, który podejrzany jest o oszustwo internetowe ponad 60 osób na kwotę łączną ok. 15 tys. zł. Zatrzymania kilka dni temu dokonali funkcjonariusze Sekcji do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP we Wrocławiu. Mężczyzna w okresie ostatnich 3 miesięcy za pośrednictwem serwisu aukcyjnego oferował do sprzedaży różne podzespoły komputerowe, których faktycznie nie posiadał. 19-latek nie wywiązując się z transakcji a teraz trafił do policyjnego aresztu.

Jak ustalili policjanci mężczyzna był już notowany za podobne przestępstwa. Za doprowadzenie osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Głównym zabezpieczeniem tego typu transakcji są systemy konentarzy umieszczane przez Kupujących po zakończeniu aukcji. Zdarza się jednak, że oszuści na początku dokonują kliku faktycznych transakcji chcąc się uwiarygodnić w stosunku do potencjalnych klientów, otrzymując w ten sposób pozytywne komentarze.Oprócz komentarzy platformy aukcyjne stosuja także inne mechnizmy zabezpieczające Kupujących przed nieuczciwymi Sprzedawcami. Największy w Polsce portal aukcyjny wprowadził Program Ochrony Kupujących. Program Ochrony Kupujących obejmuje przeprowadzone w Allegro transakcje, w których cena za przedmiot (stała, tzw. Kup Teraz, lub ustalona w licytacji) lub za przedmioty z jednej oferty była równa lub wyższa niż 50 zł. Maksymalna kwota rekompensaty wynosi 500 zł. Oznacza to, że jeśli np.:

 • cena przedmiotu/przedmiotów wyniosła 40 zł - nie możesz skorzystać z Programu,
 • cena przedmiotu/przedmiotów wyniosła 90 zł - możesz otrzymać 90 zł,
 • cena przedmiotu/przedmiotów wyniosła 500 zł - możesz otrzymać 500 zł,
 • cena przedmiotu/przedmiotów wyniosła 650 zł - możesz otrzymać 500 zł.

Jednym z najważniejszych warunków skorzystania z Programu jest zgłoszenie sprawy na Policję i otrzymanie pisemnego postanowienia o wszczęciu dochodzenia/śledztwa. Programem są objęte wszystkie transakcje, w których dokonano płatności przelewem bankowym, przekazem pocztowym, za przesyłkę pobraniową, poprzez Płatności Allegro lub PayU (zobacz jak zdobyć potwierdzenie płatności elektronicznej), a przedmiot został przesłany pocztą, firmą kurierską lub drogą elektroniczną. Programem nie są objęte transakcje, w których zapłata za przedmiot oraz sam przedmiot zostały przekazane osobiście.

Aby móc skorzystać z programu, oferta musi byc zgodna z Regulaminem Allegro, a towar nie możne znajdować się na liście towarów zakazanych. Transakcja ponadto musi być dokonana na terenie Polski, a płatność musi zostać dokonana w formie bezgotówkowej (czyli przelewem, ale z wyłączeniem usługi Escrow, gdyż w tym przypadku kupujący uruchamia środki po zapoznaniu się z towarem). Oczywiście Sprzedający musi mieć tytuł prawny do sprzedaży rzecz, czyli był jej właścicielem. Program nie obejmuje jednak sytuacji, w których transakcja została zrealizowana poza Allegro (jeśli np. w licytacji nie osiągnięto ceny minimalnej, decydując się na wpłatę, dokonujesz transakcji poza Allegro), albo w momencie zakupu Sprzedający miał przewagę komentarzy negatywnych i/lub neutralnych nad pozytywnymi. Co ważne kupujący nie otrzyma zwrotu od Allegro, jeżeli sam naruszał zasady Allegro lub nie uregulował wszystkich należności wobec serwisu, to także nie może skorzystac z programu.
Jeżeli w ciągu ostatnich 365 dni Kupujący już 3-krotnie otrzymał środki z Programu lub otrzymał inne środki rekompensujące stratę związaną z przedmiotem objętym Programem (np. zwrot pieniędzy od Sprzedającego lub rekompensatę w związku z ubezpieczeniem karty kredytowej), to też nie może liczyć na zwrot środków od Allegro. Jeżeli towar uległ zniszczeniu lub został zagubiony podczas transportu z winy przewoźnika, to powinieneś żądąć zwrotu zapłaty od Sprzedawcy, a on może żądać naprawienia szkody od przewoźnika.

Dobrym sposobem zabezpieczenia transakcji jest stosowanie systemu ESCROW. Polega on na tym, że najpierw Kupujący wpłaca pieniądze za wylicytowany przedmiot na konto w Allegro, następnie Sprzedający wysyła towar do Kupującego. Dopiero, gdy Kupujący potwierdzi otrzymanie towaru, Sprzedający może dysponować zapłatą. Dzięki Escrow obie strony - Kupujący i Sprzedający - mają dość dużą pewność, że transakcja zakończy się pomyślnie.

Najważniejsze jednak przy wszystkich tego typu transakcjach to zachowanie zdrowego rozsądku i wystrzegania się przed super atrakcyjnymi ofertami. Należy pamiętać, że transakcji oszukańczych na aukcjach mogą być oferowane przedmioty pochodzące z przestępstwa, a to czasem może skutkować ty, że ktoś może zarzucić nam paserstwo.

Żródło: KGP i Allegro.pl

Jarosław Olejarz
Serwis Prawa

Autor/Źródło: Jarosław Olejarz


Słowa kluczowe: aukcja

Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.