- Reklama -
piątek, 19 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze ZUSZbliża się koniec bezkarności kierowców

    Zbliża się koniec bezkarności kierowców

    Obecnie bank, zgodnie z treścią art. 105 ust. 2 pkt. b Prawa bankowego, ma obowiązek udzielenia informacji objętych tajemnica bankową na żądanie sądu lub prokuratora w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy zawartej z bankiem, w zakresie informacji dotyczących tej osoby fizycznej. Ponadto na podstawie art., 105 ust. 2 pkt. l Prawa bankowego, sama Policja uprawniona jest do dostępu do informacji stanowiących tajemnicę bankową, jeżeli jest to konieczne dla skutecznego zapobieżenia przestępstwom, ich wykrycia albo ustalenia sprawców i uzyskania dowodów, na zasadach i w trybie określonych w art. 20 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Na tej podstawie informacje i dane, stanowiące tajemnicę bankową, udostępnia się na podstawie postanowienia wydanego na pisemny wniosek Komendanta Głównego Policji albo komendanta wojewódzkiego Policji przez sąd okręgowy właściwy miejscowo ze względu na siedzibę wnioskującego organu.
     
    Taki stan prawny usankcjonowany został w dniu 23 maja 2006 r. w uchwale sygn. akt I KZP 4/06 Sąd Najwyższego, który wyraził pogląd, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów bank nie może udzielić Policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowania w sprawach o wykroczenia. Do informacji stanowiących tajemnicę bankową zaliczono informację o osobie użytkującej pojazd, jeżeli stanowi on zabezpieczenie wierzytelności banku związane z czynnością bankową.
     
    Po ogłoszeniu tej uchwały Sądu Najwyższego w toczących się sprawach o wykroczenia banki z zasady odmawiają udzielenia Policji informacji o użytkownikach pojazdów, co bardzo utrudnia, a często uniemożliwia ustalenie sprawcy wykroczenia.
     
    Biorąc pod uwagę dane statystyczne, zgodnie z którymi w 2006 r. organy ścigania zanotowały około 920 przypadków, w których banki odmówiły udzielenia informacji o użytkownikach pojazdów – pilna potrzeba nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.) jest więc w tym zakresie niezbędna.
     
    W świetle orzeczenia Sądu Najwyższego oraz w ocenie banków żądane informacje stanowią tajemnicę bankową, a ich udzielenie Policji w trybie art. 105 ust. 2 lit. l ustawy – Prawo bankowe nie jest możliwe, gdyż prowadzone postępowanie dotyczy wykroczenia, a nie przestępstwa.
     
    Sejm przyjął w dniu 4 września 2008 roku ustawę o zmianie ustawy – Prawo bankowe, która zmienia obowiązki banków w tym zakresie, wprowadzając uprawnienia do żądania informacji stanowiących tajemnicę bankową dla prokuratora, Policji i innych organów uprawnionych do prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa lub czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia – w zakresie określonym w art. 78 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Tym samum zamyka to jednoznacznie możliwość odmowy udzielenia przez bank informacji o użytkowniku pojazdu, który to pojazd stanowi zabezpieczenie udzielonego kredytu w postaci przewłaszczenia go na bank. Obecnie ustawa trafiła do Senatu, który nie powinien w tym zakresie wnosić żadnych poprawek. Po podpisaniu przez Prezydenta, ustawa wejdzie w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE