- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWalka z pijanymi kierowcami - trwają prace nad nowymi przepisami

    Walka z pijanymi kierowcami – trwają prace nad nowymi przepisami

    Sankcje karne wobec pijanych kierowców

    Projektodawca położył nacisk na takie elementy reakcji karnej, które mogą stanowić większą dolegliwość dla sprawcy. Celem wprowadzenia zaprojektowanych regulacji jest stworzenie realnie dolegliwej i odstraszającej reakcji karnej wobec pijanych kierowców, a jednocześnie wykorzystanie możliwości, jakie dają coraz powszechniejsze na rynku blokady alkoholowe, w staraniach o zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego też przygotowany projekt zawiera rozwiązanie mające na celu zwiększenie dolegliwości związanych m.in. z długością środka karnego, polegającego na zakazie prowadzenia pojazdów, czy też obowiązkiem zapłaty nawiązki. Projektodawca zaproponował również nałożenie na osoby, które ubiegają się o ponowne uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów po upływie orzeczonego zakazu, obowiązku wyposażenia pojazdów – na okres 3 lat – w blokady alkoholowe, które uniemożliwiają działanie silnika, w przypadku, gdy kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, czy w stanie po użyciu alkoholu.

    Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

    Zaproponowane rozwiązania zakładają przede wszystkim, aby wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzekał środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres od lat 3 do lat 15. Dodatkowo, w projekcie przyjęto, aby w przypadku kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości – pomimo uprzedniego skazania za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Zaprojektowane regulacje stanowią, że odstąpienie od dożywotniego orzeczenia środka karnego może nastąpić jedynie w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.


    Świadczenie pieniężne za jazdę w stanie nietrzeźwości

    Zaprojektowane przepisy zakładają również wprowadzenie obowiązku orzekania przez sąd świadczenia pieniężnego w minimalnej kwocie 5 tysięcy złotych – w przypadku skazanego po raz pierwszy za przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego, czyli kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub 10 tysięcy złotych w przypadku tzw. quasi-recydywistów, a także nawiązki w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych wobec sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości. Nawiązka powinna zostać orzeczona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub w przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, na rzecz pokrzywdzonego lub osoby najbliższej.

    Projekt wprowadza także nowy typu czynu zabronionego, który polega na prowadzeniu pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień, które zostały uprzednio cofnięte w związku z orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

    Omawiany projekt nowelizacji wprowadza również nowe rozwiązanie do Kodeksu karnego wykonawczego. W przypadku tej ustawy, projekt przewiduje możliwość podawania wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie stosownej informacji na stronie internetowej sądu, w przypadku, w którym sąd nie określił w wyroku sposobu podania go do publicznej wiadomości.


    Blokada alkoholowa – „alkolock”

    Zaprojektowana nowelizacja przewiduje rozwiązanie, które ma na celu wprowadzenie obowiązku dla sprawców skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, wyposażenia pojazdu mechanicznego w blokadę alkoholową, która uniemożliwia działanie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Będzie do dotyczyć osób, które po upływie zakazu prowadzenia pojazdu podejmą kroki w celu przywrócenia utraconych uprawnień. Wówczas starosta, wydając decyzję o ich przywróceniu, jednocześnie w wydawanym dokumencie będzie zamieszczać informację o ograniczeniu do prowadzenia pojazdów wyłącznie wyposażonych w blokadę alkoholową. Obowiązek ten będzie nakładany na okres 3 lat.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE