- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej

    Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej

    Postępowanie w przedmiocie dobrowolnego poddania się odpowiedzialności
    Można rozróżnić dwa etapy postępowania w przedmiocie dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Pierwszy etap przebiega przed finansowym organem postępowania przygotowawczego, do którego sprawca składa wniosek o zezwolenie. W drugim etapie, w razie wystąpienia przez sprawcę o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności finansowy organ postępowania przygotowawczego może zamiast aktu oskarżenia wnieść niezwłocznie do sądu wniosek o udzielenie takiego zezwolenia.

    Warunki dobrowolnego poddania się odpowiedzialności
    Sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, składając wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności powinien uiścić:

    • należność publicznoprawną, jeżeli w związku z przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym nastąpiło uszczuplenie tej należności, chyba że do chwili zgłoszenia wniosku ta wymagalna należność została w całości uiszczona;
    • tytułem kary grzywny kwotę odpowiadającą co najmniej jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia, a za wykroczenie skarbowe – kwotę odpowiadającą co najmniej jednej dziesiątej tego wynagrodzenia;
    • co najmniej zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania.

    Wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności
    Wniosek może być złożony na piśmie albo ustnie do protokołu. Do wniosku należy dołączyć dowody wykonania powyżej wymienionych czynności. Należy podkreślić, że wystąpienie przez sprawcę z wnioskiem o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, przy spełnieniu powyższych czynności stanowi jedynie propozycję zakończenia sprawy. Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z akceptacją go przez organ finansowy. W przypadku, gdy wniosek nie odpowiada wymaganiom formalnym, a brak jest tego rodzaju, że wniosek nie może otrzymać biegu, wzywa się osobę, od której wniosek pochodzi, do usunięcia braku w terminie 7 dni.. W razie uzupełnienia braku w terminie, wniosek wywołuje skutki od dnia jego wniesienia. W razie nieuzupełnienia braku w terminie, wniosek uznaje się za bezskuteczny, o czym należy pouczyć przy doręczeniu wezwania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE