- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoInfolinia dla osób pokrzywdzonych przemocą

    Infolinia dla osób pokrzywdzonych przemocą

    Telefon interwencyjno-informacyjny będzie prowadzony przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – w ramach ogólnopolskiego i znanego już numeru Niebieskiej Linii 0801 12-00-02. Rozpocznie on swoje funkcjonowanie w tym charakterze po 1 stycznia 2011 roku.
     
    Podpisanie Porozumienia stanowi realizację zapowiedzi Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w zakresie utworzenia specjalnej interwencyjnej linii telefonicznej dla osób pokrzywdzonych przemocą domową ze strony uprzednio skazanych sprawców tego typu przestępstw. Minister Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że „Porozumienie pomoże w sprawnym przekazywaniu informacji o zachowaniach przemocowych pomiędzy właściwymi służbami, a także stanowić będzie podstawę do zaoferowania osobie pokrzywdzonej wszelkiej niezbędnej pomocy, zarówno psychologicznej, prawnej jak i bezpośrednio interwencyjnej.”.
     
    Minister Sprawiedliwości podkreślił, że sukces podpisanego w dniu 29 listopada 2010 roku Porozumienia nie byłby możliwy gdyby nie osobiste zaangażowanie Komendanta Głównego Policji oraz ciężkiej pracy przedstawicieli Komendy Głównej Policji. Krzysztof Kwiatkowski podziękował także Krzysztofowi Brzózce – Dyrektorowi Państwowej Agencji Problemów Alkoholowych oraz jego współpracownikom za zaoferowanie i udostępnienie funkcjonującej już i niezwykle skutecznej linii telefonicznej o zasięgu ogólnopolskiej, znanej jako Niebieska Linia.
     
    Równocześnie, Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk oraz przedstawiciele Krajowej Rady Kuratorów podpisali w dniu 29 listopada 2010 roku także dokument pod nazwą „Procedury współpracy służby kuratorskiej oraz funkcjonariuszy Policji w stosunku do osób, wobec których wykonywane jest orzeczenie sądu w związku z popełnieniem czynów karalnych polegających na stosowaniu przemocy lub groźby bezprawnej”. Procedury te, jednolite dla obu służb, mają na celu umożliwienie skutecznej, sprawnej i szybkiej współpracy pomiędzy funkcjonariuszami Policji – w szczególności dzielnicowymi, i kuratorami sądowymi sprawującymi dozór nad sprawcami przemocy lub groźby jej użycia, w szczególności sprawcami przemocy w rodzinie.
     
    Głównym zaś celem Procedur jest zwiększenie bezpieczeństwa osób uprzednio pokrzywdzonych przestępstwem przemocy, w tym przemocy domowej i ochronę tej grupy osób. Procedury przewidują zasady współpracy i wymiany informacji dotyczącej w/w grupy sprawców oraz wspólne oddziaływania w tym zakresie. Dzielnicowi uzyskają pełną wiedzę na temat osób skazanych za przemoc, w tym wobec najbliższych, zamieszkujących w ich rejonie działania, a kuratorzy uzyskają informację na temat zachowywania się dozorowanych podopiecznych, w tym w szczególności zdarzeń z udziałem Policji. Umożliwi to skuteczną ochronę osób pokrzywdzonych przemocą – w tym przemocą domową i stanowić będzie zdecydowaną reakcję organów Państwa na ponowne zachowania przemocowe ze strony skazanych uprzednio sprawców, a także ułatwi realizację znowelizowanej w sierpniu 2010 roku ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ponadto, procedury umożliwią realizację nowelizacji do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a zwłaszcza nowe uprawnienie kuratorów z art. 12d ustawy, dotyczące wszczęcia specjalnej procedury związanej ze stanowczą reakcją organów państwa na ponowne dopuszczenie się przemocy w rodzinie przez uprzednio skazanych sprawców.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE