- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZabezpieczono ponad 2 miliony nielegalnych tracków w Internecie!

    Zabezpieczono ponad 2 miliony nielegalnych tracków w Internecie!

    W przeciągu ostatnich kilku lat zmienił się profil przestępcy fonograficznego. Dzisiaj dużo rzadziej spotykamy się z piractwem w sensie czysto fizycznym, sprzedawaniem płyt na bazarach, znacznie częściej zaś z piractwem internetowym, które staje się coraz powszechniejsze – mówi Jan Bałdyga, koordynator działań antypirackich ZPAV – Dostęp do Internetu stał się normą, łatwość i szybkość przesyłania plików wciąż się zwiększa. Mimo wielu akcji informujących o odpowiedzialności karnej za udostępnianie plików w sieci bez zezwolenia, ten rodzaj kradzieży jest nadal powszechny i co gorsze istnieje ciągle powszechne, społeczne przyzwolenie dla tego procederu.
    Sprawcy często czują się bezkarni, przeświadczeni o swojej anonimowości w Internecie. Nikt jednak nie jest anonimowy w sieci, a każde działanie pozostawia ślad. Organy ścigania są w stanie każdy taki ślad namierzyć i dotrzeć do danej osoby, niezależnie od tego pod jakim nickiem się ona kryje.
    Niezależnie od inicjowanych postępowań karnych w stosunku do poszczególnych użytkowników sieci Internet, ZPAV przesyła informacje do administratorów serwisów internetowych o linkach prowadzących do nielegalnie udostępnianego materiału muzycznego. W wymienionym okresie zawnioskowano do administratorów różnych serwisów internetowych o usunięcie ponad 100 000 linków prowadzących do bezprawnie udostępnianego materiału muzycznego.
    Użytkownicy sieci Internet udostępniający pliki nie mają świadomości swojego nagannego działania bądź takiego argumentu używają – mówi adwokat Marek Staszewski, pełnomocnik ZPAV – Brak znajomości prawa nie zwalnia jednak od odpowiedzialności za popełnione występki. Taka polityka jest konsekwentnie realizowana przez ZPAV w sferze dochodzenia roszczeń w drodze postępowań cywilnych, jak też karnych.
     
    ****
    Związek Producentów Audio Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów. ZPAV powstał w 1991 roku z inicjatywy osób z branży muzycznej, przede wszystkim w celu reprezentowania interesów legalnych producentów w obliczu piractwa fonograficznego, które na początku lat 90. sięgało 95 proc. ZPAV posiadając zezwolenie Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego chroni praktycznie wszystkich producentów nagrań funkcjonujących na polskim rynku. ZPAV jest polską Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1400 firm w 76 krajach).
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE