- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPijani stracą prawo jazdy na zawsze

    Pijani stracą prawo jazdy na zawsze

    Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje również znaczne zaostrzenie odpowiedzialności karnej nietrzeźwych i odurzonych kierowców, którzy już wcześniej byli prawomocnie skazani za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo ponownie usiedli za kierownicą w okresie orzeczonego wobec nich zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za taki czyn na podstawie art. 178a § 4 Kodeksu karnego, wprowadzającego nowy kwalifikowany typ przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub odurzenia, będzie możliwe wymierzenie kary sięgającej 5 lat pozbawienia wolności. Dotychczas najsurowsza kara w takim wypadku stanowiła 2 lat pozbawienia wolności.

    Bardziej istotne jest jednak, że w stosunku do takich sprawców niemożliwe będzie orzeczenie kary nieizolacyjnej, czyli np. grzywny lub kary ograniczenia wolności, jak również generalnie niedopuszczalne będzie zastosowanie instytucji warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. W konsekwencji tego rodzaju „recydywista” drogowy orzeczoną mu karę pozbawienia wolności odbędzie w zakładzie karnym.

    Minister Sprawiedliwości – Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że: „Uczestnicząc w opracowywaniu wchodzących jutro w życie zmian w prawie karnym za cel postawiliśmy sobie podniesienie poziomu bezpieczeństwa odpowiedzialnych kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu Mam nadzieję, że zaostrzone przepisy przekreślą często ujawniane poczucie bezkarności najbardziej niebezpiecznych uczestników ruchu drogowego, a tym samym pozytywnie zmienią sytuację na polskich drogach. Zmiany będą szczególnie efektywnym orężem do walki z tymi nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy pomimo uprzedniego skazania, zamiast wyciągnąć z tego należyte wnioski, ponawiają proceder jazdy na tzw. podwójnym gazie, licząc na to, że w razie kolejnego zatrzymania zostaną łagodnie potraktowani.”.

     
    Dodatkowo warto podkreślić, iż na mocy przepisów nowelizujących utworzony zostanie Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Środki Funduszu będą przede wszystkim pochodzić, z jednej strony – tak jak dotychczas – z potrąceń z wynagrodzenia za pracę skazanych odbywających karę pozbawienia wolności, a z drugiej – co jest istotnym novum – z nawiązek oraz świadczeń pieniężnych orzekanych przez sądy w stosunku do sprawców przestępstw. Obowiązujące przepisy są bardzo restrykcyjne, co do celów, na które można wydatkować otrzymane nawiązki i świadczenia pieniężne. Można je mianowicie przeznaczać jedynie na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, ochroną środowiska, udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE