Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
16.07.2007 - Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 późn. Zm.). Dokonane zmiany w ustawie dopuszczają m.in. zwiększenie swobody w obrocie nieruchomościami – w tym mieszkaniami komunalnymi.

Na dzień dzisiejszy osoby, które wykupiły mieszkania komunalne za cenę z bonifikatą, nie mogą odsprzedawać tychże lokali przez okres co najmniej pięciu lat. W przeciwnym jednak wypadku zbywca ma obowiązek zwrotu udzielonej mu bonifikaty. Zmiana w ustawie przewiduje, iż żądanie zwrotu w przypadku wtórnego zbycia nieruchomości wykupionej z zasobów jednostek samorządu terytorialnego bądź też Skarbu Państwa będzie fakultatywne, a nie obligatoryjne (jak wynika z dotychczasowych przepisów). W nowelizacji ustawy znajduje się również zapis dotyczący zgody na odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty w szczególnie uzasadnionych przypadkach przez organ stanowiący (czyli wojewoda – w przypadku nieruchomości należącej do Skarbu Państwa, bądź też rada gminy/powiatu w przypadku nieruchomości należącej do jednostek samorządu terytorialnego).Nowe przepisy nie różnią się od obowiązujących obecnie tym, że pozwalają na zbycie lokalu na rzecz osoby bliskiej bez konieczności zwrotu bonifikaty. W świetle obowiązującej jeszcze regulacji ustawy o gospodarce nieruchomościami zbycie mieszkania komunalnego na rzecz osób bliskich nie wiążą żadne terminy - w związku, z czym mogą od razu bez obowiązku zwrotu bonifikaty sprzedać mieszkanie za nawet kilkakrotnie wyższą cenę. Udzielona zniżka również nie przepadnie, a gmina nie będzie mogła domagać się zwrotu, w sytuacji, gdy właściciel zamieni była mieszkanie komunalne na inne bądź na nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Analogicznie będzie w przypadku, kiedy środki uzyskane ze sprzedaży takiego lokalu zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe. W zależności od pierwotnego właściciela nieruchomości (Skarb Państwa, bądź jednostka samorządu terytorialnego) o odstąpieniu od żądania zwrotu bonifikaty w razie przekroczenia ustawowych terminów, a także w innych sytuacjach zadecydować ma:

 • rada gminy,
 • wojewoda,
 • rady,
 • sejmik województwa.

Ustawa dotycząca gospodarki nieruchomościami zezwala gminom na sprzedaż lokali mieszkalnych po zaniżonych cenach. Wysokość bonifikaty rozstrzygają radni w drodze uchwały, zależna jest ona od miejscowości oraz przyjętych kryteriów zbywania, można je nabyć na kwotę od 1 do 70 proc. od ich rzeczywistej wartości rynkowej.

Każdy akt notarialny, który dotyczy sprzedaży lokalu komunalnego wpływa do Urzędu Miasta. Notariusza obowiązkiem jest wskazanie w akcie, na czyją rzecz przechodzi mieszkanie, ustalenie stopnia pokrewieństwa nabywcy oraz dostarczenie w ciągu 30 dni dokumentu do Urzędu Gminy. Gminy prowadzą specjalne ewidencje, dzięki którym można na bieżąco kontrolować sprzedane mieszkania. W momencie, gdy mieszkanie zostanie sprzedane osobie obcej przed upływem pięciu lat, automatycznie zostaje wszczynane postępowanie o zwrot bonifikaty. Istnieje jednak, tzw. luka w prawie, która w tej ustawie polega na tym, że gdy mieszkanie zostanie darowane bliskiej osobie, a następnie przez nią sprzedane, to gmina nie może nic z tym zrobić, gdyż obecne prawo nie daje możliwości ubiegania się o zwrot pieniędzy.

Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej 
www.SerwisPrawa.pl  

Autor/Źródło: Zespół Internetowej Kancelarii PrawnejSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.