- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo cywilneRozszerzenie kręgu spadkobierców

    Rozszerzenie kręgu spadkobierców

    Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny. Zaproponowane przepisy projektu ustawy rozszerzają krąg spadkobierców, zaliczając do nich dziadków spadkodawcy: dziadek i babka w obu liniach – ze strony ojca i ze strony matki, a ponadto pasierbów. Takie rozwiązania, zdaniem ustawodawcy, będą służyć z jednej strony umocnieniu więzów rodzinnych, z drugiej natomiast pozwolą lepiej spożytkować majątek spadkodawcy. Aktualnie obowiązujące przepisy obowiązujące przewidują dziedziczenie ustawowe wnuków po dziadkach. Nie dopuszczają zaś dziedziczenia ab intestato dziadków po wnukach. Widoczny jest, więc brak symetrii tych dwóch rozwiązań, zatem przyjęcie projektu symetrię w powyższym zakresie przywróci.


    Zmiany dotyczą zakresu dziedziczenia rodzeństwa i rodziców. Przyjęto rozwiązanie w myśl, którego rodzice spadkodawcy wyprzedzają w kolejności dziedziczenia rodzeństwo i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy. Punktem wyjścia do takiej konstrukcji przepisu jest znaczący udział rodziców w powstaniu majątku spadkowego. Im powinien przypaść spadek w razie śmierci ich dziecka, z zastrzeżeniem, że nie zostawiło ono zstępnych mogących dziedziczyć. Warto podkreślić również to, że między rodzicami i dziećmi zachodzi pokrewieństwo w linii prostej, czyli jego pierwszy stopień. Rodzeństwo to krewni w linii bocznej, czyli pokrewieństwo drugiego stopnia.

    Zgodnie z zaprojektowanymi przepisami – w sytuacji, gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, jego miejsce zajmuje jego rodzeństwo, którzy dziedziczą tę część spadku, która przypadałaby zmarłemu wcześniej rodzicowi w równych częściach. Przepisy projektowanej ustawy przewidują, że jeżeli któreś z rodzeństwa nie dożyje otwarcia spadku, wówczas jego miejsce w kolejności dziedziczenia zajmują jego dzieci. Dziedziczą one część spadku, która przypadłaby ich zmarłemu rodzicowi w równych częściach. Zasada ta rozciąga się także na dalszych zstępnych braci i sióstr spadkodawcy.

    Nowością są przepisy dotyczące umieszczenia na liście spadkobierców ustawowych dziadków i ich zstępnych. Osoby te dziedziczą w dalszej kolejności w sytuacji, gdy brak jest małżonka, zstępnych spadkodawcy, jego rodzeństwa i ich zstępnych. Udziały dziadków są jednakowe. W praktyce, więc wśród spadkobierców ustawowych danej osoby może znaleźć się rodzeństwo rodziców spadkodawcy – wujkowie, stryjkowie, ciocie itp. Na liście spadkobierców znaleźli się ponadto pasierbowie. Będą oni dziedziczyć wówczas, gdy żadne z rodziców pasierba oraz krewnych w chwili otwarcia spadku nie żyje. Rozszerzenie listy spadkobierców o dalszych krewnych spadkodawcy będzie ograniczać przypadki, w których dziedziczy gmina lub Skarb Państwa.

    www.SerwisPrawa.pl  

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE