- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądoweCzłonek zarządu może być także ustanowiony pełnomocnikiem

    Członek zarządu może być także ustanowiony pełnomocnikiem

    W Prawie spółdzielczym w określono w art. 54. § 1, że oświadczenia woli za spółdzielnię składają dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i pełnomocnik. W spółdzielniach o zarządzie jednoosobowym oświadczenie woli mogą składać również dwaj pełnomocnicy.
    Ponadto w myśl art. 55 § 1 Prawa spółdzielczego, zarząd może udzielić jednemu z członków zarządu lub innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą spółdzielni lub jej wyodrębnionej organizacyjnie i gospodarczo jednostki, a także pełnomocnictwa do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych.
    Natomiast kodeks spółek handlowych, w art. 205 § 1 określił, że w przypadku zarządu wieloosobowego w spółce z ograniczona odpowiedzialnością, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
    Podstawowym zatem sposobem określenia reprezentacji spółki z ogarniczoną odpowiedzialnością lub spółdzielni, będzie tryb uzgodniony odpowiednio w umowie spółki lub statucie. 
    Przepisy nie regulują formy udzielenia pełnomocnictwo, a więc w tym zakresie, jak i w ogóle do stosunków pomiędzy pełnomocnikiem a zarządem, odpowiednie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego oraz przepisy szczególne. Pełnomocnictwo rodzajowe oraz do dokonywania poszczególnych czynności może być zatem udzielone w dowolnej formie, chyba że do ważności czynności prawnej jest wymagane zachowanie formy szczególnej. Pełnomocnictwo takie powinno być wówczas udzielone w tej samej formie zgodnie z art. 99 § 1 k.c. Ponadto pełnomocnictwo do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością spółdzielni (jej wyodrębnionej organizacyjnie i gospodarczo jednostki) jako zbliżone do pełnomocnictwa ogólnego powinno być udzielone w formie pisemnej ad solemnitatem (art. 99 § 2 k.c.).
     
    Ponadto w sprawie udzielenia pełnomocnictwa przez zarząd dla jednego z członków zarządu, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wypowiedział się Sąd Najwyższy, który uznał, że takie pełnomocnictwo mogło zostać skutecznie udzielone (uchwała z dnia 23 sierpnia 2006 roku, sygn. akt III CZP 68/06).
     
    Tym samym należy stwierdzić, że zarząd spółki lub spółdzielni, może na gruncie obowiązującego prawa udzielić skutecznie pełnomocnictwa jednemu z członków zarządu do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE