- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo cywilnePozew jest wniesiony w chwili nadania go

    Pozew jest wniesiony w chwili nadania go

    W związku z tym powziął poważną wątpliwość wyrażoną w zagadnieniu prawnym: "Czy przepis art. 165 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego dotyczy również oddania pozwu w polskiej placówce operatora publicznego?" W odpowiedzi Sąd Najwyższy podjął uchwałę:
    Przepis art. 165 § 2 k.p.c. ma zastosowanie także do pozwu.
    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2008 roku, sygn. akt III CZP 54/08
    Zgodnie z art. 165 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
    Sąd Najwyższy w swoim krótkim uzasadnieniu zwrócił uwagę, iż można rozróżnić dwa rodzaje czynności podejmowanych w postępowaniu. W pierwszym wypadku skutki materialnoprawne podjętej czynności oraz czas ich wystąpienia określa się według przepisów prawa materialnego. Jeżeli zatem wezwanie do spełnienia świadczenia, o którym mowa w art. 455 k.c., zostało zawarte w pozwie, jego skutek następuje z chwilą doręczenia pozwanemu odpisu pozwu – należy tutaj podkreślić, iż w dawniejszym orzecznictwie wskazywano również, że skutek ten występuje już w chwili wytoczenia powództwa, ale odstąpiono od tego stanowiska. Inaczej natomiast należy ocenić skutki czynności procesowej wiązane bezpośrednio z jej dokonaniem. Przyjmuje się, że chwila wystąpienia skutku materialnoprawnego zależy od tego, z jaką czynnością lub zdarzeniem procesowym prawo wiąże skutek materialnoprawny, chodzić, więc może o albo wytoczenie powództwa albo o doręczenie odpisu pozwu z tym, że ostateczna ocena w tym zakresie dokonywana jest według przepisów prawa procesowego.
    W sprawie, w której przedstawiono rozstrzygane zagadnienie prawne, chodzi o skutek materialnoprawny związany z czynnością procesową w postaci wytoczenia powództwa, które następuje przez wniesienie pozwu do sądu, a wyjątkowo – w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – przez zgłoszenie go ustnie do protokołu sądowego (art. 466 Kodeksu postępowania cywilnego). Nie ma przy tym wątpliwości, że pozew jest pismem procesowym, a zatem wniesienie go do sądu – podobnie jak wszystkich innych pism procesowych – może nastąpić w sposób określony w art. 165 § 2 k.p.c.
     
    Porady prawne
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE