- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Wzmocnienie pozycji drobnych inwestorów

    Przepisy projektu wprowadzają możliwość aktywnego uczestniczenia przez akcjonariuszy w podejmowaniu decyzji dotyczących sprawowania nadzoru nad kadrą zarządzającą w spółkach. Chodzi głównie o wzmocnienie pozycji drobnych inwestorów, aby zapobiec m.in. przejmowaniu akcji spółek publicznych przez zagranicznych, pasywnych akcjonariuszy. Umożliwić to mają szczegółowe reguły dotyczące walnych zgromadzeń. Powinny one być zwoływane z wystarczającym wyprzedzeniem i w taki sposób, by akcjonariusze w całej UE mieli pełny dostęp do informacji. Oznacza to, że spółki będą obowiązane zamieszczać ogłoszenia na swoich stronach internetowych oraz za pośrednictwem agencji informacyjnych.
    Inwestorzy – również prywatnych spółek akcyjnych posiadający do 5%. kapitału, uzyskają możliwość wprowadzania dodatkowych spraw do porządku obrad oraz będą mieć prawo przedstawiania projektów uchwał. Udział w zgromadzeniach nie może być zależny od blokowania akcji. W taki oto sposób akcjonariusze mniejszościowi będą mogli mieć realny wpływ na sprawy spółki.
    Nowe przepisy wzmacniają pozycję rady nadzorczej, przyznając jej autonomiczne prawo zwoływania walnego zgromadzenia. Podobne prawo będą mieć akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego spółki lub co najmniej połowę ogółu głosów na walnym zgromadzeniu. Takie rozwiązanie będzie chroniło większość akcjonariuszy przed nielojalnością członków zarządu i rady nadzorczej. Ponadto inwestorzy będą mogli uczestniczyć w walnych zgromadzeniach za pośrednictwem środków elektronicznych oraz ustanawiać swoich pełnomocników. Dopuszczona została również możliwość głosowania korespondencyjnego przed walnym zgromadzeniem. W tych sprawach nie będzie sztywnego nakazu prawnego, spółki same będą decydować o przyjęciu takich rozwiązań, umieszczając np. odpowiednie zapisy w statucie spółki.
    Dopuszczona zostanie także możliwość reprezentowania przez pełnomocnika kilku akcjonariuszy oraz udzielania pełnomocnictw drogą elektroniczną. Spółki będą mogły też zaoferować osobom zainteresowanym głosowanie drogą korespondencyjną. Rząd dąży do uproszczenia procedury łączenia i podziału spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez zwolnienie z obowiązku badania przez biegłego planu połączenia i podziału, jeżeli wyrażą na to zgodę wszyscy akcjonariusze spółek uczestniczących w procesie.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE