Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Kto i kiedy ma prawo do zachowku?

Obsługa prawna firm i osób, Windykacja należności, odszkodowania

Prawo pozwala swobodnie rozporządzać swoim majątkiem na wypadek śmierci, w związku z czym każdy w testamencie może dowolnie określić osobę lub osoby, które mają po nim dziedziczyć.

Kto i kiedy ma prawo do zachowku?

Skomplikowane relacje rodzinne mogą jednak spowodować, że nieoczekiwanie spadek wolą zmarłego przypadnie albo tylko niektórym spadkobiercom albo zupełnie obcym osobom. Instytucją, która ma za zadanie zrekompensować spadkobiercom ustawowym pominięcie ich w testamencie jest zachowek. Kwestie dotyczące zachowku zostały uregulowane w art. 991-1011 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zachowek stanowi równowartość części udziału spadkowego, który przypadłby uprawnionemu, gdyby dziedziczył z ustawy. Osobie niewskazanej w testamencie, a mającej prawo do spadku z mocy ustawy, przysługuje więc roszczenie o zachowek względem wyznaczonych przez spadkodawcę spadkobierców. Uprawniony do zachowku otrzymuje pieniężną rekompensatę, natomiast nie staje się spadkobiercą (w konsekwencji np. nie odpowiada za długi spadkowe). Głównym zobowiązanym z tytułu zachowku jest spadkobierca. Jeśli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może żądać od osób, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę podlegającą doliczeniu do spadku, sumy odpowiadającej wysokości zachowku.

R E K L A M A

Przesłanką nabycia prawa do zachowku jest dziedziczenie według ustawy.

 

Uprawnionymi do zachowku są przede wszystkim dzieci i małżonek, w dalszej kolejności wnuki, prawnuki i rodzice spadkodawcy. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, prawo do zachowku przechodzi na jego dzieci, czyli wnuki spadkodawcy. W przypadku braku zstępnych spadkodawcy, do zachowku są uprawnieni jego rodzice. Analogicznie należy traktować sytuację, w której dana osoba żyje, jednak jest traktowana tak jakby nie dożyła otwarcia spadku np. została uznana za niegodną dziedziczenia, odrzuciła spadek lub zrzekła się dziedziczenia po spadkodawcy.


Obsługa prawna firm i osób, Windykacja należności, odszkodowania
Data: 28.08.2011 00:00
Autor/Źródło: Zespół Internetowej Kancelarii Prawnej
Kategoria: Prawo cywilne
Słowa kluczowe: spadek, testament, spadkobierca ustawowy, wydziedziczenie, zachowek

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze

® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.