Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
24.08.2011 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Umowa o zachowaniu poufności

Umowa o zachowaniu poufności jest często stosowaną umową pomiędzy przedsiębiorcami. Często także umowa taka zawierana jest na etapie rekrutacji menedżerów wysokiego szczebla, albowiem otrzymują oni na etapie rekrutacji dostęp do informacji poufnych potencjalnego pracodawcy.

W jakich sytuacjach możemy podpisać umowę o zachowaniu poufności? Kiedy partner partner biznesowy może zażądać czegoś takiego?

Umowa o zachowaniu poufności powinna być zawierana w tych wszystkich przypadkach, w których dochodzi do przekazywania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w art. 11 ust. 4 określa, że przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Umowa o zachowaniu poufności inaczej zwana także umową NDA (ang. non-disclosure agreement)może zarówno dotyczyć przedsiębiorców jak i osoby fizyczne. W przypadku osób fizycznych umowa taka zawierana jest najczęściej przed powołaniem osoby na stanowisko członka zarządu w spółce kapitałowej. Osoba taka ma wówczas możliwość zapoznania się z sytuacją finansową i organizacyjną spółki, a tym samym zweryfikować postawione przed zarządem plany biznesowe.

 

 

Co może nam zapewnić taka umowa? Kiedy warto zabezpieczyć się taką umową?

 

Umowa o zachowaniu poufności jest sporządzana wówczas, gdy chcemy oprócz ustawowych obowiązków określonych w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji umownie zobowiązać kontrahenta do zachowania poufności. Przede wszystkim umowa taka może precyzyjnie określać jakie informacje poufne są udostępniane i jakie sankcje są przewidziane za naruszenie obowiązku zachowania poufności, a także jakie są szczegółowe obowiązki przy przekazywaniu informacji aby nie doszło do ich ujawnienia osobom trzecim. Zawarcie takiej umowy ułatwia w razie zaistnienia sporu pomiędzy stronami wykazanie, że strona jest odpowiedzialna za udostępnienie informacji poufnych osobie trzeciej lub ich wykorzystanie we własnym interesie. Dobrze sporządzona umowa daje także możliwość lepszej obrony w razie bezzasadnych zarzutów.      

 

Autor/Źródło: Jarosław Olejarz1 2 3 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.