- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPożyczasz samochód? Sprawdź czy ma OC

    Pożyczasz samochód? Sprawdź czy ma OC

    Wysokość kary za brak OC

    Każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ważną polisę OC. Ubezpieczenie należy wykupić niezależnie od tego, czy samochód jest wykorzystywany, czy stoi nieużywany w garażu. Brak ubezpieczenia komunikacyjnego OC stanowi podstawę do nałożenia kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2014 roku wysokość opłaty z tytułu niewykonania obowiązku wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC stanowi dla:

    • samochodów osobowych – równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2014 r. – 3360 zł),
    • samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów – równowartość trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2014 r. – 5040 zł) ,
    • pozostałych pojazdów – równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2014 r. – 560 zł).

    To nie koniec, należy bowiem wskazać, że brak dokumentu poświadczającego zawarcie ubezpieczenia komunikacyjnego OC grozi 50 zł mandatu. Jednak dla użytkowników samochodu jeszcze bardziej dotkliwa może się okazać konieczność pokrycia kosztów wyrządzonej szkody poszkodowanemu.

    Wypadek, a brak OC

    Spowodowanie wypadku komunikacyjnego bez ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z dużymi problemami dla kierowcy. Niestety, w przypadku braku OC, trzeba będzie zwrócić w całości kwotę odszkodowania jakie zostało wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego rola sprowadza się do zagwarantowania wypłaty odszkodowania osobie poszkodowanej, w sytuacji gdy sprawca wypadku nie posiadał ważnej polisy OC. Należy o tym pamiętać, tym bardziej, że szkody związane z wypadkami komunikacyjnymi są związane bardzo często z bardzo wysokimi odszkodowaniami.

    W przypadku, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu, to wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zażąda spłaty należności, czyli wypłaconego dla poszkodowanego odszkodowania – od sprawcy zdarzenia, ale na właściciela nieubezpieczonego pojazdu także nałoży karę z tytułu braku obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli sprawca znajduje się w trudnej materialnej lub życiowej i jest w stanie to udowodnić, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może rozłożyć spłatę roszczenia na raty. Jednakże, jeśli właściciel nie odpowie na wezwanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego albo nie opłaci wskazanych należności w terminie to może narazić się na jeszcze większe problemy. Sprawa zostanie skierowania do sądu, co wiąże się z większymi kosztami, a mianowicie oprócz kary, należy liczyć się również z zapłatą karnych odsetek oraz kosztów postępowania sądowego.

    Z informacji udostępnionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że rekordzista miał do zapłaty ponad siedemset tysięcy złotych. Sprawa dotyczyła nastolatka, który akurat w tym przypadku kierował motocyklem bez ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC i zabił rowerzystkę – matkę kilkorga dzieci. Na koniec należy wskazać, że w przypadku braku ważnego OC kierowca solidarnie z właścicielem nieubezpieczonego pojazdu zwracają odszkodowanie za spowodowany wypadek.


    Podstawa prawna:
    art. 4, art. 23 – 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE