- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy przepisy określają czas, w którym można wypowiedzieć pełnomocnictwo w postępowaniu cywilnym?

    Czy przepisy określają czas, w którym można wypowiedzieć pełnomocnictwo w postępowaniu cywilnym?

    Czas w którym można odwołać pełnomocnictwo

    Przede wszystkim należy wskazać, że zgodnie z przepisem art. 101 § 1 kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Wypowiedzenie pełnomocnictwa stanowi jednostronną czynnością prawną mocodawcy. Przepisy nie wymagają, oświadczenie woli o odwołaniu pełnomocnictwa musiało być wyrażone w szczególnej formie. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 listopada 1998 r. (sygn. akt II CKN 866/97): Pełnomocnictwo rodzajowe powinno określać rodzaj czynności prawnej objętej umocowaniem oraz jej przedmiot. Jeżeli rodzaj czynności prawnej nie jest w pełnomocnictwie określony w sposób wyraźny, dla ustalenia rzeczywistej woli reprezentowanego mają zastosowanie reguły interpretacyjne obowiązujące przy tłumaczeniu oświadczeń woli (art. 56 i 65 k.c.). Przepisy kodeksu cywilnego nie zastrzegają żadnej formy odwołania pełnomocnictwa przez mocodawcę nawet w sytuacji, gdy forma taka była zastrzeżona dla udzielenia pełnomocnictwa. Oświadczenie o odwołaniu pełnomocnictwa nie musi być złożone pełnomocnikowi. Wystarczające jest, aby złożenie takiego oświadczenia nastąpiło osobie, z którą pełnomocnik miał dokonać czynności prawnej.

    Wypowiedzenie pełnomocnictwa udzielonego pracownikowi, a stosunek pracy

    Udzielenie pełnomocnictwa pracownikowi, a łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy to są dwa różne stosunki, których nie należy łączyć ze sobą. Oznacza to, że jeśli umocowanie wynika z określonego stosunku prawnego, jaki łączy mocodawcę i pełnomocnika – np. właśnie umowa o pracę, to odwołanie pełnomocnictwa nie oznacza równoczesnego ustania tego stosunku. Jednakże należy pamiętać o tym, że pracodawca może pozbawić pracownika – będącego jego pełnomocnikiem kompetencji do działania w jego imieniu, ale – co ważne – rozwiązanie łączącego ich stosunku pracy wymaga zachowania zasad przewidzianych właśnie dla tego stosunku. Zatem, jeśli pracodawca odwołał udzielone pracownikowi pełnomocnictwo i co więcej – nie chce pozostawać w łączącym ich stosunku pracy, to powinien wypowiedzieć umowę o pracę lub rozwiązać umowę o pracę np. za porozumiem stron. Na marginesie, warto wiedzieć, że w przypadku, gdy pracodawca pozbawił pracownika umocowania do działania w jego imieniu, to pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres „bezczynności", jeżeli gotowy był do wykonywania umowy.


    Zwrot pełnomocnictwa

    W oświadczeniu woli o odwołaniu udzielonego pełnomocnictwa można domagać się zwrotu dokumentu, na mocy którego udzielono pełnomocnictwa. Przepis art. 102 kodeksu cywilnego stanowi, że po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik zobowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Może żądać poświadczonego odpisu tego dokumentu; wygaśnięcie umocowania powinno być na odpisie zaznaczone.

    Zrzeczenie się odwołania pełnomocnictwa

    Jak zostało wskazane na początku, pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa. Jednakże nie można tego dokonać w sposób dowolny. Przepisy wymagają, aby zrzeczenie się odwołania pełnomocnictwa może nastąpić tylko i wyłącznie z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego, który stanowi podstawę pełnomocnictwa. To w głównej mierze przecież mocodawca ma wpływ na kształtowanie się tego stosunku, a zatem to właśnie zasadniczo od jego woli zależy, czy pełnomocnictwo będzie można odwołać, czy też nie.


    Podstawa prawna:
    art. 65, art. 73, art. 101 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE