Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
22.07.2011 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/2
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Opis postępowania grupowego

Postępowanie grupowe istnieje w Polsce już rok czasu. Niestety nie stało się jeszcze postrachem nieuczciwych przedsiębiorców. Co prawda pierwsze pozwy zostały już złożone w sądach ale puki co. nie zostały one jeszcze rozpoznane. Sama idea jest bardzo trafna, sąd raz rozpoznaje sprawę, która jest identyczną dla wielu osób, np. w przypadku banku może dotyczyć to tysięcy kredytobiorców, którzy mają identyczne umowy z bankiem. Z tego też powodu wejście w życie przepisów o postępowaniu grupowym mroziło krew w żyłach wielu przedsiębiorców, którzy już widzieli pozwy wnoszone tysiącami przeciwko nim. Tak się nie dzieje, choć istnieje wiele powodów aby to zmienić.

W celu pomocy osobom, które myślą o złożeniu pozwu zbiorowego powstał serwis www.ePozwyGrupowe.pl, który ma być platformą gromadzenia osób, które mają zamiar wnieść właśnie pozew zbiorowy. Platforma ta umożliwia wymianę informacji i kojarzenia powodów w sprawach, w których mogłyby te osoby wspólnie występować przed sądem. Należy zaznaczyć, że łatwiej domagać się ochrony swoich praw występując wspólnie w kilka osób. Potencjalnie zainteresowanie tą platformą powinny wykazywać osoby w sporach z deweloperami, bankami, biurami podróży itp. Platforma powstała jako część SerwisuPrawa.pl i oprócz obsługi informatycznej zapewnia także obsługę merytoryczną współpracujących z Portalem prawników. 

Jak jednak zacząć przygotowywać się do złożenia pozwu zbiorowego. Poniżej wyjaśnimy to w kilku krokach, opierając się także na platformie www.ePozwyGrupowe.pl.   

 

 

Krok 1.

 

Założenie grupy

 

Musi się zebrać min. 10 osób, które utworzą grupę. W pierwszej kolejności należy określić zasady uczestnictwa w grupie tzn. czego sprawa dotyczy, przeciwko komu itd. Na platformie www.ePozwyGrupowe.pl można dokonać wyszukania istniejących grup, założyć nową grupę, dołączyć do grupy już istniejącej, a także pod określonymi warunkami występowanie z grupy.

 

Krok 2.

 

Wybór reprezentanta

Po zebraniu grupy liczącej co najmniej 10 osób, członkowie grupy muszą dokonać wyboru reprezentanta. Reprezentantem może być członek grupy lub miejski (powiatowy) rzecznik konsumentów. Reprezentant musi wyrazić zgodę na pełnienie tej funkcji. Reprezentant grupy może zostać zmieniony dowolnie przed wszczęciem postępowania, a po jego wszczęciu na wniosek więcej niż połowy członków grupy przez sąd.

 

Krok. 3.

 

Określenie wysokości roszczenia pieniężnego

Członkowie grupy muszą zgodzić się na ryczałtowe określenie wysokości należnego im odszkodowania, tzn. na jego ujednolicenie (standaryzację), rezygnując z ewentualności dochodzenia swojego roszczenia indywidualnie i z jego zaspokojenia w szerszym zakresie. Wysokość roszczeń może być ujednolicona w podgrupach liczących co najmniej 2 osoby, jeżeli okoliczności dotyczące poszczególnych członków grupy są na tyle zróżnicowane, że ujednolicenie roszczeń wszystkich członków grupy nie jest możliwe (np. z uwagi na zróżnicowany charakter poniesionych szkód), ale do ujednolicenia dochodzi w mniejszych zespołach.

 

Autor/Źródło: Jarosław Olejarz1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.