- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOpis postępowania grupowego

    Opis postępowania grupowego

    W celu pomocy osobom, które myślą o złożeniu pozwu zbiorowego powstał serwis www.ePozwyGrupowe.pl, który ma być platformą gromadzenia osób, które mają zamiar wnieść właśnie pozew zbiorowy. Platforma ta umożliwia wymianę informacji i kojarzenia powodów w sprawach, w których mogłyby te osoby wspólnie występować przed sądem. Należy zaznaczyć, że łatwiej domagać się ochrony swoich praw występując wspólnie w kilka osób. Potencjalnie zainteresowanie tą platformą powinny wykazywać osoby w sporach z deweloperami, bankami, biurami podróży itp. Platforma powstała jako część SerwisuPrawa.pl i oprócz obsługi informatycznej zapewnia także obsługę merytoryczną współpracujących z Portalem prawników. 

    Jak jednak zacząć przygotowywać się do złożenia pozwu zbiorowego. Poniżej wyjaśnimy to w kilku krokach, opierając się także na platformie www.ePozwyGrupowe.pl.   

     

     

    Krok 1.

     

    Założenie grupy

     

    Musi się zebrać min. 10 osób, które utworzą grupę. W pierwszej kolejności należy określić zasady uczestnictwa w grupie tzn. czego sprawa dotyczy, przeciwko komu itd. Na platformie www.ePozwyGrupowe.pl można dokonać wyszukania istniejących grup, założyć nową grupę, dołączyć do grupy już istniejącej, a także pod określonymi warunkami występowanie z grupy.

     

    Krok 2.

     

    Wybór reprezentanta

    Po zebraniu grupy liczącej co najmniej 10 osób, członkowie grupy muszą dokonać wyboru reprezentanta. Reprezentantem może być członek grupy lub miejski (powiatowy) rzecznik konsumentów. Reprezentant musi wyrazić zgodę na pełnienie tej funkcji. Reprezentant grupy może zostać zmieniony dowolnie przed wszczęciem postępowania, a po jego wszczęciu na wniosek więcej niż połowy członków grupy przez sąd.

     

    Krok. 3.

     

    Określenie wysokości roszczenia pieniężnego

    Członkowie grupy muszą zgodzić się na ryczałtowe określenie wysokości należnego im odszkodowania, tzn. na jego ujednolicenie (standaryzację), rezygnując z ewentualności dochodzenia swojego roszczenia indywidualnie i z jego zaspokojenia w szerszym zakresie. Wysokość roszczeń może być ujednolicona w podgrupach liczących co najmniej 2 osoby, jeżeli okoliczności dotyczące poszczególnych członków grupy są na tyle zróżnicowane, że ujednolicenie roszczeń wszystkich członków grupy nie jest możliwe (np. z uwagi na zróżnicowany charakter poniesionych szkód), ale do ujednolicenia dochodzi w mniejszych zespołach.

     

     

    Krok 4.

     

    Przystąpienie do grupy i wybór reprezentanta

    Każdy z członków grupy musi złożyć oświadczenie o przystąpieniu do grupy i wyrażeniu zgody co do osoby reprezentanta grupy. Oświadczenie o przystąpieniu do grupy może być złożone zarówno przed wszczęciem postępowania, jak również w jego trakcie.

    W oświadczeniu o przystąpieniu do grupy uprawniony (członek grupy) powinien określić swoje żądanie oraz wskazać okoliczności uzasadniające żądanie, a także przynależność do grupy oraz przedstawić dowody.

     

    Krok 5.

     

    Zawarcie umowy pomiędzy grupą a reprezentantem

    Ustawa nie ingeruje w zasadzie w relacje między członkami grupy i jej reprezentantem, pozostawiając je umowie zainteresowanych podmiotów. Treść tej umowy zainteresowani mogą ukształtować dowolnie, zgodnie z zasadą swobody umów. Umowie stron pozostawiono także problem, skąd reprezentant grupy będzie posiadał środki pieniężne na pokrycie opłat związanych ze wszczęciem postępowania oraz kaucję. Aby być reprezentantem grupy, trzeba mieć akceptację jej członków. Nikt nie musi przystępować do grupy, jeżeli nie godzi się na osobę reprezentanta.

     

     

     

    Krok 6.

     

    Pełnomocnik

    W postępowaniu grupowym powodowie muszą obligatoryjnie korzystać z zastępstwa procesowego przez adwokata lub radcę prawnego. Umowę z pełnomocnikiem zawiera reprezentant grupy, on także udziela pełnomocnikowi pełnomocnictwa procesowego. Zmiana reprezentanta grupy nie powoduje wygaśnięcia udzielonego w postępowaniu grupowym pełnomocnictwa oraz warunków zawartej umowy. Umowa musi określać zasady zastępstwa procesowego oraz sposób wynagrodzenia pełnomocnika, przy czym umowa regulująca wynagrodzenie pełnomocnika może określać wynagrodzenie w stosunku do kwoty zasądzonej na rzecz powoda, nie więcej niż 20% tej kwoty.

     

    Krok 7.

     

    Opłata sądowa

    Opłata stosunkowa w sprawach o prawa majątkowe dochodzone w postępowaniu grupowym wynosi 2% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000 złotych. Jeżeli wartości przedmiotu sprawy nie da się ustalić w chwili jej wszczęcia, określa się opłatę tymczasową, która wynosi od 100 złotych do 10 000 złotych.

     

    Krok 8.

     

    Kaucja

    Istnieje możliwość zabezpieczenia kosztów postępowania w drodze kaucji. Przepisy poza określeniem górnej granicy kaucji, która nie może być wyższa niż 20% wartości przedmiotu sporu, nie określają jej wysokości pozostawiając to decyzji sądu. Podobnie wygląda sprawa z terminem w jakim kaucja ma być wpłacona. Termin ten może być dowolnie wybrany przez sąd, nie może jedynie on być krótszy niż miesiąc. Kaucję składa się w gotówce. Jeżeli w toku sprawy okaże się, że kaucja nie wystarcza na zabezpieczenie kosztów procesu, pozwany może żądać dodatkowego zabezpieczenia.

     

    Wymagane dokumenty

    1)     wykaz osób, które przystąpiły do grupy,

    2)     oświadczenia co najmniej 10 podmiotów o przystąpieniu do grupy,

    3)     wyrażenie zgody przez członków grupy na osobę reprezentanta i objęcie ich roszczeń postępowaniem grupowym,

    4)     oświadczenie reprezentanta o wyrażeniu zgody na pełnienie tej roli,

    5)     umowa z pełnomocnikiem,

    6)     pełnomocnictwo.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE