Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
21.07.2011 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Wystarczy podpisać ugodę, aby zniknąć z rejestru dłużników

Już prawie 750 tys. dłużników zostało dopisanych do Rejestru Dłużników ERIF. Może to dla nich oznaczać kłopoty z otrzymaniem kredytu, pożyczki, problemy z zakupami na raty, czy podpisaniem umowy na korzystanie z telefonu z abonamentem. A w większości przypadków mogliby tego uniknąć, gdyby zdecydowali się na podpisanie ugody z wierzycielem i spłatę długu w ratach. Tylko tyle bowiem trzeba, żeby zniknąć z rejestru dłużników.

Aby zostać wpisanym do Rejestru Dłużników ERIF trzeba zalegać na co najmniej 200 zł (w przypadku konsumentów) lub 500 zł (w przypadku firm). Największa polska firma windykacyjna KRUK podkreśla, że umieszcza tam jednak tylko tych dłużników, którzy nie wykazują dobrej woli i chęci współpracy w poszukiwaniu rozwiązania problemu własnego zadłużenia.

- Do rejestru wpisujemy tylko te osoby, które nie chcą się z nami polubownie porozumieć i odmawiają spłaty lub w ogóle się z nami nie kontaktują – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu największej polskiej firmy zarządzającej wierzytelnościami. – Każdy, kto zaproponuje sposób spłaty długu, podpisze ugodę i będzie się z niej wywiązywał, nie znajdzie się w rejestrze.

 

 

Osoba zadłużona musi pamiętać, że jeśli jej dane zostaną wpisane do biura informacji gospodarczej (np. do Rejestru Dłużników ERIF), może mieć poważne problemy z zaciągnięciem kredytu, uzyskaniem pożyczki, czy nawet kupieniem czegokolwiek na raty. Banki, pożyczkodawcy sprawdzają bowiem swoich potencjalnych klientów między innymi w BIG. Jeśli ktoś figuruje w takim rejestrze jako dłużnik, może się spodziewać, że bank, inna instytucja finansowa lub inna firma usługowa potraktuje go jako niewiarygodnego  klienta i nie pożyczy pieniędzy.

Jest prosty sposób, by nie trafić na listę dłużników i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Wystarczy podpisać z wierzycielem ugodę i ją regularnie spłacać. Wtedy informacje o zadłużeniu nie są ujawniane w BIG. – Zdajemy sobie sprawę, że mało kogo stać na jednorazową spłatę całego długu – wyjaśnia prezes Krupa. – Dlatego każdy może zaproponować nam wysokość rat, jakie są dla niego możliwe do spłaty. Po podpisaniu ugody dług tak naprawdę przestaje być długiem, a staje się po prostu regularnie spłacanym zobowiązaniem, tak jak na przykład kredyt. Dlatego właśnie informacje o zaległości nie figurują w Rejestrze Dłużników ERIF.

Każdy z nas może sprawdzić, czy jego dane zostały dopisane do Rejestru Dłużników ERIF. Najłatwiej zrobić to za pośrednictwem internetowego serwisu InfoKonsument.pl. Dzięki niemu, po zarejestrowaniu się na stronie www.infokonsument.pl, można sprawdzić, czy ktoś wpisał nas na listę dłużników i za co, a także czy jakaś firma pobierała z Rejestru Dłużników ERIF informacje na nasz temat.

 

***

 

 

 

Firma KRUK S.A. została założona w 1998 r. Od maja 2011 r. spółka jest notowana na Rynku Głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat to największy podmiot na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami – multioperator windykacyjny, który w swojej Grupie posiada spółkę zajmującą się windykacją polubowną wierzytelności konsumenckich i gospodarczych (KRUK S.A.). Spółka posiada również uprawniania do serwisowania wierzytelności sekurytyzowanych przez fundusze sekurytyzacyjne. W ramach Grupy Kapitałowej KRUK działają ponadto kancelaria radców prawnych zajmująca się inicjowaniem postępowań sądowych i egzekucyjnych (Kancelaria Prawna RAVEN), biuro informacji gospodarczej gromadzące dane o płatnościach i dłużnikach (Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.), Biuro Detektywistyczne KRUK oraz spółka sekurytyzacyjna. Grupa specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu wierzytelnościami na skalę masową. KRUK zarządza wierzytelnościami banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych, firm leasingowych, pakietami spraw telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych, zakładów energetycznych, gazowni, firm z sektora FMCG. Centrala operacyjna spółki mieści się we Wrocławiu. Na terenie całej Polski firma posiada 8 oddziałów regionalnych i prawie 50 przedstawicielstw terenowych. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 1300 osób

Autor/Źródło: Autor zewnętrznyWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.