- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo powinno zawierać wezwanie do zapłaty?

    Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty?

    Co to jest wezwanie do zapłaty?

    Wezwanie do zapłaty pismo, w którym wierzyciel ponagla dłużnika o do zapłaty zaległej płatności. Wbrew pozorom takie pismo ma duże znaczenie w procesie windykacji. Przeważnie wierzyciel wysyła wezwanie do zapłaty zazwyczaj przed podjęciem decyzji o dochodzeniu roszczenia w sądzie. Pamiętaj o tym, że jeśli wyślesz właściwie sporządzone wezwanie do zapłaty, to zwiększasz szanse na to, że windykacja będzie skuteczna.

    Wezwanie do zapłaty może przybierać różne formy. Jednakże z praktyki wynika, że wierzyciele najczęściej decydują się na przesłanie wezwania do zapłaty za pomocą listu poleconego. Niewątpliwe już sama forma dostarczenia wezwania do zapłaty – w postaci listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru wzbudza u dłużnika większy niepokój, przez co można liczyć na szybsze odzyskanie długu.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wezwanie do zapłaty
    przejdź do formularza »

    Co należy umieścić w wezwaniu do zapłaty?

    Obowiązujące przepisy nie określają, co powinno zawierać wezwanie do zapłaty. Praktyka jednak wskazuje, że w wezwaniu do zapłaty powinno się znaleźć:

    • oznaczenia wierzyciela i reprezentującego go podmiotu,
    • oznaczenie dłużnika,
    • precyzyjne określenie podstawy dochodzonego roszczenia,
    • dokładna kwota zadłużenia określając przy tym należność główną i odsetki oraz sumy tych kwot,
    • data wymagalności płatności,
    • rachunek bankowy do dokonania wpłaty,
    • termin w którym dłużnik powinien spłacić zadłużenie,
    • sankcje, jakie grożą dłużnikowi w razie nieuregulowania należności,
    • podpis wierzyciela.

    Bardzo ważne jest to, aby w wezwaniu do zapłaty dokładnie opisać podstawę dochodzonego roszczenia. Można to zrobić np. przez wskazanie np. numeru faktury, daty jej wystawienia i terminu płatności. Należy bowiem wskazać, że w przypadku, gdy wierzyciel nie zamieści takich informacji, to dłużnik będzie mógł domagać się przesłania do niego kolejnego pisma, w którym takie informacje zostaną zawarte. Zatem, jak widać takie wydające się na drobne niedopatrzenie może niepotrzebnie opóźnić całą procedurę windykacji należności.

    Natomiast, jak chodzi o termin spłaty należności, to warto wiedzieć, że wierzyciel może na dwojaki sposób określić termin płatności w wezwaniu do zapłaty. Pierwszy z nich polega na określeniu konkretnej daty, do której to dłużnik powinien spłacić swój dług. Drugi ze sposobów podania terminu płatności to podanie ilości dni, które liczone są od dnia otrzymania wezwania do zapłaty w ciągu których dłużnik powinien spłacić należność. Z tym też jest związane to, że właśnie z tego powodu konieczne jest, aby wezwanie do zapłaty zostało przesłane listem poleconym w celu ustalenia daty, od której należy liczyć okres w ciągu którym dłużnik powinien spłacić swój dług. Sporządzając wezwanie do zapłaty, pamiętaj o tym, aby określony przez Ciebie termin zapłaty był na tyle odległy, aby dłużnik miał możliwość zapłacenia po otrzymaniu pisma. Należy liczyć się z tym, że w przypadku określenia terminu, który z przyczyn obiektywnych nie będzie mógł zostać zachowany dłużnik może nie spłacić zobowiązania tłumaczyć się na przykład tym, że nie miał wystarczająco dużo czasu na zgromadzenie całej kwoty. Przyjmuje się, że termin płatności nie powinien być krótszy niż 7 dni licząc od dnia dostarczenia wezwania do zapłaty dłużnikowi.

    Z kolei jeśli chodzi o kwestie związane z wyszczególnieniem długu na należność główną i odsetki należy wskazać, że dokładne określenie długu z podziałem na poszczególne jego składniki pozwoli dłużnikowi na zorientowanie się w wysokości poszczególnych składników całej kwoty. Dzięki temu wierzyciel unika nieporozumień związanych z ewentualnymi zarzutami dotyczącymi wyliczenia długu.

    Na koniec warto wiedzieć, że w wezwaniu do zapłaty można określać sankcje, jakie grożą dłużnikowi za nieuregulowanie w terminie należności. W praktyce, prawie każde wezwanie do zapłaty zawiera zapis, zgodnie z którym zadłużenie codziennie powiększa się o kolejne odsetki za opóźnienie (zwłokę). Co więcej, w wezwaniu do zapłaty możesz poinformować również dłużnika o tym, że w przypadku nieuregulowania wskazanych należności skierujesz sprawę na drogę postępowania sądowego a następnie egzekucyjnego, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE