- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKupujesz często w sieci? Ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie

    Kupujesz często w sieci? Ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie

    Nieudany zakup

    Niezależnie od tego czy robimy zakupy w osiedlowym sklepiku, wielkim centrum handlowym, na aukcji internetowej lub e-sklepie, jesteśmy jako konsumenci chronieni przez polskie prawo. Tym samym każdy niezadowolony z zakupu klient ma prawo do żądania zwrotu zapłaconych pieniędzy i odesłania wadliwego lub niechcianego produktu. Pamiętajmy jednak, że prawa przysługujące konsumentowi uzależnione są od zajścia ściśle określonych przesłanek.

    Podstawowym aktem prawnym regulującym zakupy w Internecie jest oczywiście ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Podstawowym uprawnieniem każdego konsumenta jest możliwość odstąpienia od zawartej umowy. Zakup jakiegokolwiek towaru jest bowiem na gruncie prawa cywilnego niczym innym jak umową sprzedaży – także, gdy transakcja jest w całości realizowana w Internecie. Zgodnie z treścią art. 7 w/w ustawy, konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni. Termin ten liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia. W razie braku potwierdzenia informacji, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy (m.in. informacja o prawie odstąpienia od umowy), termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi trzy miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia. Jeżeli jednak konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do dziesięciu dni od tej daty. Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadkach:

    • dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania;
    • umów dotyczących świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym;
    • świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą;
    • świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu;
    • dostarczania prasy;
    • usług w zakresie gier hazardowych.

    Pamiętajmy, że do zachowania terminu do odstąpienia od umowy zawartej online wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Warto także podkreślić, że niedopuszczalne jest zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

    Kiedy powinieneś zapłacić za zakup?

    Żadna umowa zawarta na odległość nie może nakładać na konsumenta obowiązku zapłaty ceny lub wynagrodzenia przed otrzymaniem świadczenia. Umowa powinna określać miejsce i sposób składania reklamacji, niepowodujące nadmiernych trudności lub kosztów po stronie konsumenta. Jednocześnie przedsiębiorca powinien wykonać ją najpóźniej w terminie trzydziestu dni po złożeniu przez konsumenta oświadczenia woli o zawarciu umowy – strony mogą jednak określić ten termin inaczej. Jeżeli przedsiębiorca nie może spełnić świadczenia z tego powodu, że przedmiot świadczenia nie jest dostępny, powinien niezwłocznie, najpóźniej jednak w terminie trzydziestu dni od zawarcia umowy, zawiadomić o tym konsumenta i zwrócić całą otrzymaną od niego sumę pieniężną. W wypadku gdy przedsiębiorca nie może wykonać zobowiązania z powodu choćby przejściowej niemożności spełnienia świadczenia o właściwościach zamówionych przez konsumenta, przedsiębiorca może, jeżeli zawarto takie zastrzeżenie w umowie, zwolnić się z zobowiązania przez spełnienie świadczenia zastępczego, odpowiadającego tej samej jakości i przeznaczeniu oraz za tę samą cenę lub wynagrodzenie, informując zarazem konsumenta na piśmie o jego prawie nieprzyjęcia tego świadczenia i odstąpienia od umowy, ze zwrotem rzeczy na koszt przedsiębiorcy.

    Niezależnie od faktu istnienia szeregu praw, z których może korzystać „internetowy konsument” najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek. Dotyczy to w szczególności zakupów dokonywanych w zagranicznych sklepach internetowych. Zanim sfinalizujemy transakcję, klikniemy symbol koszyka i opłacimy nasze zamówienie pamiętajmy, aby sprawdzić jeszcze raz wszystkie zaznaczone produkty. Sprawdźmy także siedzibę sprzedawcy, przeanalizujmy wszystkie koszty zakupu – w przypadku zakupów zagranicznych musimy pamiętać o doliczeniu nie tylko kosztów przesyłki, ale także cła i należnego podatku. Sprawdźmy także w jakiej walucie ma być dokonana płatność oraz czy sklep gwarantuje bezpieczny sposób zapłaty i dostawy towarów. W państwach należących do Unii Europejskiej, zgodnie z dyrektywą o ochronie konsumentów w umowach zawieranych na odległość z 1997 r., na zwrot towaru mamy 7 dni roboczych (a więc mniej, niż przewiduje to polski ustawodawca). Warunki zwrotu są jednak prawie identyczne jak w naszym kraju. Z drugiej strony w Stanach Zjednoczonych możliwość zwrotu towaru regulują przepisy stanowe, ale generalnie sprzedawcy nie uznają zwrotów nieuszkodzonych i pełnowartościowych produktów, są jedynie zobowiązani do udzielenia odpowiedzi, dlaczego takiego zwrotu nie przyjmą. 

    Podstawa prawna:

    [art. 7 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. z 2012 r. Nr 1225 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE