- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak napisać wniosek o uzasadnienie wyroku?

    Jak napisać wniosek o uzasadnienie wyroku?

    Nieobecność w trakcie ogłoszenia wyroku

    W sytuacji, gdy przed sądem występowałeś bez profesjonalnego pełnomocnika, czyli bez adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, a byłeś obecny przy ogłoszeniu wyroku, to przewodniczący udzieli Tobie wskazówek co do sposobu i terminów wniesienia środka zaskarżenia. Natomiast, gdy zastępstwo strony przez adwokatów lub radców prawnych jest obowiązkowe, to wówczas przewodniczący musi pouczyć także stronę o treści przepisów o obowiązkowym zastępstwie oraz o skutkach niezastosowania się do tych przepisów. Co więcej, w przypadku, gdy występowałeś przed sądem bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego, a na skutek pozbawienia wolności byłeś nieobecny przy ogłoszeniu wyroku, to sąd z urzędu w ciągu tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku doręczy tobie odpis jego sentencji z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia.

    Co powinien zawierać wniosek o uzasadnienie wyroku?

    Wniosek o uzasadnienie wyroku powinien zawierać:

    • datę sporządzenia wniosku oraz oznaczenie miejscowości (w prawym górnym rogu),
    • oznaczenie właściwego sądu i wydziału,
    • oznaczenie powoda i pozwanego,
    • sygnaturę akt sprawy,
    • tytuł: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem,
    • treść wniosku


    Przykładowa treść wniosku o uzasadnienie wyroku:

    Działając w imieniu własnym, wnoszę o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 12 sierpnia 2014 r. wydanego przez Sąd Rejonowy w Warszawie, Wydział I Cywilny, w sprawie z powództwa Jana Kowalskiego przeciwko Markowi Nowakowi (sygn. akt I C 123/123) oraz o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem na adres pozwanego.


    W jakim terminie należy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku?

    Uzasadnienie wyroku sporządzany jest na żądanie strony. Wniosek o uzasadnienie wyroku należy złożyć w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku, a w wypadku, gdy występowałeś przed sądem bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego, a na skutek pozbawienia wolności byłeś nieobecny przy ogłoszeniu wyroku, to termin ten liczy się od dnia doręczenia sentencji wyroku. Wniosek o uzasadnienie wyroku złożony po tym terminie sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku także wtedy, gdy wyrok został zaskarżony w ustawowym terminie oraz gdy wniesiono skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.


    Co powinno zawierać uzasadnienie wyroku?

    Wyrok z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie która zażądała sporządzenia uzasadnienia. Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie:

    • ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione,
    • dowodów, na których się oparł,
    • przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej,
    • wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.

    Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 lipca 2007 r. (sygn. akt V CSK 115/0): sąd jest zobowiązany do wyjaśnienia motywów podjętego rozstrzygnięcia w sposób umożliwiający przeprowadzenie kontroli instancyjnej zaskarżonego orzeczenia. Jeśli uzasadnienie nie zawiera wskazania podstawy faktycznej rozstrzygnięcia poprzez ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej lub wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa, wówczas orzeczenie podlega uchyleniu, zaś sprawa zostaje przekazana do ponownego rozpoznania.


    W jakim terminie sąd sporządza uzasadnienie wyroku?

    Sąd sporządza uzasadnienie wyroku w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a gdy wniosek taki nie był zgłoszony – od dnia zaskarżenia wyroku lub wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni.


    Podstawa prawna:

    art. 328 – 331 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE