- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUmowa najmu okazjonalnego - co zyskuje właściciel mieszkania?

    Umowa najmu okazjonalnego – co zyskuje właściciel mieszkania?

    Czym jest najem okazjonalny?

    Kwestie związane z najmem okazjonalnym zostały uregulowane w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Przede wszystkim należy wskazać, że umowa najmu okazjonalnego gwarantuje właścicielowi nieruchomości skuteczniejszą ochronę własności, z czego niestety nie wszyscy jeszcze sobie zdają sprawę. Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Przy czym należy zaznaczyć, że umowa najmu okazjonalnego nie ma zastosowania do lokali wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego.

    Kto może wynająć okazjonalnie lokal?

    Właściciele – w tym również posiadacze własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mogą wynajmować lokal na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Należy podkreślić, iż ta forma najmu jest wykluczona w celu podnajmu lokalu lub jego części.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę najmu okazjonalnego mieszkania przejdź do formularza »

    Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?

    Umowa najmu okazjonalnego, podobnie jak zwykła umowa najmu powinna zawierać:

    • datę zawarcia umowy;
    • wskazanie stron umowy, czyli najemcy i wynajmującego – należy podać dane osobowe, tj. imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, bądź innego dowodu na podstawie którego została ustalona tożsamość strony, NIP;
    • opis przedmiotowego mieszkania – warto dokładnie opisać wynajmowany lokal, wskazać, czy w lokalu są meble, sprzęt RTV-AGD, można również opisać stan techniczny lokalu na dzień zawarcia umowy najmu okazjonalnego;
    • okres trwania umowy;
    • wysokość czynszu, a także termin i formę płatności;
    • możliwości wypowiedzenia umowy, okres wypowiedzenia;
    • wysokość kaucji oraz termin jej wpłaty – zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela.;
    • wysokość kaucji wraz z określeniem terminu jej wpłaty.

    Do umowy najmu warto również zapisać zapewnienie najemcy, że będzie utrzymywał lokal oraz jego wyposażenie w należytym stanie, a po zakończeniu umowy najmu odda wynajmującemu lokal w stanie niepogorszonym. Istotne jest również, aby zapisać, iż przedmiotowy lokal będzie wykorzystywany wyłącznie do celów mieszkaniowych.

    Ponadto, do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:

    • oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu,
    • wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
    • oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

    Koszty związane z podpisaniem umowy najmu okazjonalnego

    Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy sporządzeniu oświadczenia najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu – wynosi nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314).

    Ochrona własności mieszkania

    Podpisując umowę najmu okazjonalnego, właściciel może łatwiej pozbyć się uciążliwego lokatora. Warto pamiętać o tym, że do najmu okazjonalnego nie odnosi się tzw. okres ochronny, podczas którego nie można eksmitować uciążliwego lokatora (okres ten trwa od 1 listopada do 31 marca). Co więcej, należy wskazać, że w przypadku podpisania umowy najmu okazjonalnego właściciel może zastosować eksmisję również w stosunku do kobiet w ciąży czy małoletnich.

    Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego

    Właściciel będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali musi zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę najmu okazjonalnego mieszkania przejdź do formularza »

    Podstawa prawna:
    art. 19a – 19e ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2001 nr 71 poz. 733 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE