- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKim jest dzienny opiekun?

    Kim jest dzienny opiekun?

    Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad małymi dziećmi

    Zadaniem dziennego opiekuna jest sprawowanie opieki nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia. Należy pamiętać, że taka osoba może opiekować się maksymalnie pięciorgiem dzieci. Jeżeli jednak w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego rok życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki, wówczas może mieć on pod opieką maksymalnie troje dzieci. Przy sprawowaniu opieki nad dziećmi może korzystać on z pomocy wolontariuszy. Dzienny opiekun powinien przede wszystkim zapewnić dziecku opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych. Ponadto ma on obowiązek zagwarantować dziecku właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka. Do jego zadań należy również prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych dla jego wieku. Dzienny opiekun prowadzący zajęcia z dziećmi nad którymi sprawuje opiekę powinien współpracować z ich rodzicami, w szczególności przez korzystanie z ich pomocy w sprawowaniu opieki nad dziećmi w czasie prowadzenia zajęć oraz prowadzenie konsultacji i udzielanie porad rodzicom w zakresie pracy z dziećmi.


    Kto może zostać opiekunem dziennym?

    Warto wiedzieć, że osoba, która chce zostać dziennym opiekunem musi spełnić wymagania określone w przepisach prawnych i złożyć swoją ofertę w otwartym konkursie organizowanym przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. I tak opiekunem dziennym może zostać osoba, która:
    – daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi,
    – nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona,
    – wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożony na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd,
    – nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
    – posiada warunki lokalowe zapewniające bezpieczną opiekę nad dzieckiem,
    – odbyła 160-godzinne szkolenie lub szkolenie 40-godzinne uzupełniające, w tym z zakresu udzielania dziecku pierwszej pomocy, jeżeli posiada kwalifikacje pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.

    Co ważne, do odbycia szkolenia nie jest zobowiązana osoba, która pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako dzienny opiekun.


    Opiekun dzienny jest wybierany w drodze konkursu

    Opiekun dzienny jest wybierany w drodze otwartego konkursu ofert, przeprowadzanego przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydent miasta, na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Na zlecenie w/w organów u kandydata na dziennego opiekuna kierownik ośrodka pomocy społecznej może przeprowadzić wywiad środowiskowy. Taki wywiad ma na celu sprawdzenie, czy określony kandydat spełnia wszystkie niezbędne kryteria. Co istotne, podmiot zatrudniający dziennego opiekuna jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia dziennego opiekuna od odpowiedzialności cywilnej oraz opłacania i finansowania składki na to ubezpieczenie.


    Z opiekunem jest zawierana umowa o świadczenie usług

    Podmiot zatrudniający dziennego opiekuna zawiera z nim umowę o świadczenie usług. Taka umowa w szczególności powinna określać strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki dziennego opiekuna, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, czas, na jaki umowa została zawarta, warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi w lokalu, do którego posiada tytuł prawny lub też w lokalu należącym do podmiotu, który go zatrudnia. Gmina, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej może bowiem udostępnić lub wyposażyć lokal w tym celu. Należy pamiętać, że opłaty za pobyt oraz wyżywienie dzieci u dziennego opiekuna ponoszą rodzice. Maksymalną wysokość wynagrodzenia dziennego opiekuna zatrudnianego przez gminę oraz zasady jego ustalania określa, w drodze uchwały, rada gminy. Ponadto wójt, burmistrz lub prezydent miasta prowadzi wykaz dziennych opiekunów, a podmiot zatrudniający dziennego opiekuna zobowiązany jest do zgłoszenia go do tego wykazu. Wykaz ten jest jawny, podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej gminy, która go prowadzi i zawiera imię i nazwisko dziennych opiekunów. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o świadczenie usług następuje wykreślenie dziennego opiekuna z wykazu.

    Podstawa prawna:

    art. 36-47 Ustawy z dnia 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2011r., Nr 45, poz. 235 ze zm.)
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE